■■ Rząd PiS chce otworzyć granice Unii dla 80 milionów muzułmanów?

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 24 kwietnia 2016

Minister chce Turcję w UE

Podczas dzisiejszej (23/04) konferencji prasowej Ruchu Narodowego w Sejmie Robert Winnicki, Krzysztof Bosak i Artur Krawczyk odnieśli się do deklaracji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który podczas wizyty w Turcji zapowiedział, że polski rząd popiera wejście Turcji do Unii Europejskiej.

Rząd PiS chce otworzyć granice Unii dla 80 milionów muzułmanów!
To zły krok polityczny – ostrzega Ruch Narodowy

– Pan minister Waszczykowski zadeklarował poparcie dla akcesji Turcji do Unii Europejskiej i zniesienie wiz dla obywateli tego państwa w Unii Europejskiej. Uważamy to za gruby, polityczny błąd. Turcja to dzisiaj 80 milionów ludzi, 80 milionów muzułmanów. W sytuacji w której już wiele milionów Turków w Europie przebywa, głównie w Niemczech, w sytuacji w której Europa mierzy się z kryzysem migracyjnym, zwłaszcza kryzysem związanym z napływem ludzi z kręgu islamskiego, taka deklaracja jest po prostu złym krokiem politycznym.

– Turcja dokonywała przerzutu dziesiątek setek tysięcy migrantów na granicę z Unią Europejską i to jest państwo, które pośrednio wspiera kalifat islamski na terenie Syrii i Iraku, kupując ropę i nie robiąc nic, by ten kalifat islamski odizolować.

Krzysztof Bosak dodał:

– Turcja jest państwem obcym nam kulturowo, z zupełnie innej cywilizacji niż Europa.

I zaczął się zastanawiać na ile te deklaracje mogą zaszkodzić stosunkom polsko-tureckim:

– Powstaje pytanie czy tego typu deklaracja w imieniu polskiego rządu zapraszająca Turcję do Unii Europejskiej jest deklaracją realną czy pozorowaną? Jesteśmy zwolennikami dobrych stosunków z innymi silnymi państwami – Turcja bez wątpienia jest takim silnym państwem – jeżeli chcemy mieć dobre stosunki z takimi państwami nie powinniśmy czynić takich pozornych nadziei z których nie można się wycofać, a wszyscy wiedzą, że przystąpienie Turcji do Unii Europejskiej jest czystą fikcją.

Bosak odniósł się również do deklaracji rządu o nieprzyjmowaniu imigrantów i spytał jak tamta deklaracja ma się w stosunku do tej o pomyśle otwarcia granic dla 80 milionów muzułmanów.

newsweb.pl
fot. NEWSWeb – Robert Winnicki (Ruch Narodowy) i Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)

Minister Waszczykowski w Ankarze:
„chcemy widzieć Turcję w Unii Europejskiej”

We środę szef MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu. „Chcemy widzieć Turcję w niedalekim czasie jako członka Unii Europejskiej” – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas swojej wizyty w Ankarze.

Wizyta ministra Waszczykowskiego w tureckiej stolicy rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Erdoganem. – Nasze relacje mają długą, ponad 600 letnią tradycję – podkreślił minister podczas spotkania. Wyraził też nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie przyniesie ważne decyzje wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu. Prezydent Erdogan zaznaczył, że Polska jest dla Turcji wyjątkowym partnerem. – Nasze relacje nabrały w ostatnim czasie nowej dynamiki. Jestem wdzięczny za poparcie Polski dla aspiracji europejskich Turcji – podkreślił.

Obie strony wyraziły nadzieję na intensyfikację współpracy gospodarczej. – Przetargi związane z rozbudową infrastruktury w Polsce mogą stać się motorem rozwoju naszych relacji gospodarczych. Liczymy również na zainteresowanie sektora obronnego współpracą z Polską – zauważył polski minister.

W trakcie rozmów poruszono także kwestię bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz stosunki Turcji z Unią Europejską. – Chcemy by Unia pomagała Turcji w problemach, jakie tu wywołały konflikty w jej sąsiedztwie. Chcemy też rozwiązać problemy, które wywołują kryzysy migracyjne – mówił polski minister. Z kolei szef tureckiego MSZ zaznaczył, że Turcja gości łącznie 3 mln uchodźców z Syrii i Iraku. Podkreślił konieczność zapewnienia im właściwej opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci.

Minister Çavuşoğlu podziękował też Polsce za poparcie dla procesu akcesyjnego oraz dla zniesienia wiz do UE dla obywateli Turcji. – Jesteśmy jako Polacy od wielu lat zainteresowani tym, żeby reżimy wizowe były słabe albo żeby ich w ogóle nie było – zapewnił minister Waszczykowski.

Podczas wizyty w Ankarze minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Parlamentu Turcji Ismailem Kahramanem.

msz.gov.pl, pch24.pl
fot. msz.gov.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Rząd PiS chce otworzyć granice Unii dla 80 milionów muzułmanów? została wyłączona