■■ Ziobro: Przestępcy stracą swoje majątki

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 26 kwietnia 2016

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro to prawdziwa zmora dla przestępców i dewiantów

Nie tylko walczy o wyższe wyroki, ale według nowych przepisów gangsterzy, którzy zbili fortunę na nielegalnej działalności, stracą swoje majątki.

Chodzi o przypadki, kiedy przestępcy ukrywają się lub zmarli. Podczas spotkania z dziennikarzami, minister tłumaczył przepisy w szczegółach:

„W przypadku sprawców działających w zorganizowanych strukturach przestępczych, przede wszystkim działających w mafijnych strukturach, gdzie ta przestępczość ma charakter szczególnie profesjonalny, trudno ją wykryć, trudno doprowadzić do skazania, to domniemanie sięga również pięć lat wstecz od czasu wykazania przestępstwa i skazania za niego. Obejmuje więc majątek wcześniejszy, którym sprawca dysponował, jeżeli nie będzie w stanie udowodnić jego legalnego pochodzenia” – mówił Ziobro.

„Jeśli zostanie wykazane ponad wszelką wątpliwość na drodze sądowej, że ten sprawca dopuszczał się tego typu czynów, również taki majątek będzie podlegał przepadkowi” – dodał minister, podkreślając, że nie można nagradzać sprawców za to, że udaje im się skutecznie omijać prawo. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której przestępcy są bezkarni, a państwo bezradne.

Sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby je. Skazany na karę powyżej 5 lat pozbawienia wolności musiałby udowadniać legalność swojego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

Według danych NIK-u, w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT.

polskaniepodlegla.pl
fot. Flickr.com

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Ziobro: Przestępcy stracą swoje majątki została wyłączona