■■ PO ze Schetyną pod progiem wyborczym! ■■

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 27 kwietnia 2016

Takiego sondażu jeszcze nie było

Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS zapytał Polaków o preferencje wyborcze. Razem z nazwą partii podano nazwisko jej lidera. Okazuje się, że Platforma Obywatelska ze Schetyną na czele nie przekroczyłaby progu wyborczego. PO otrzymała 4,2 proc. Jarosław Kaczyński firmujący Prawo i Sprawiedliwość swoim nazwiskiem może liczyć na 26,8 proc. poparcia, Ryszard Petru z Nowoczesną 22,2 proc., Kukiz’15 z Pawłem Kukizem – 15 proc.

Od dłuższego czasu Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na pierwszym miejscu sondaży. Tak było i teraz. Partia Jarosława Kaczyńskiego znajduje się poza zasięgiem pozostałych ugrupowań.

Jednak tak zaskakującego badania nie było dawno. Za sprawą Grzegorza Schetyny i PO.
Platforma ze swoim nowym szefem może liczyć jedynie na… 4,2 proc. poparcia.

W badaniu zapytano również o poparcie nie podając liderów partii. Pierwsze miejsce bez zmian należy do PiS – 30,9 proc. Następnie Nowoczesna – 20,4 proc., Kukiz’15 – 13,1 proc., Platforma Obywatelska – 12,8 proc. Pod progiem znalazły by się PSL, Razem i KORWiN, odpowiednio 4,6 proc., 3 proc. i 2,7 proc.

Okazuje się również, że Polacy nie myślą o powrocie Donalda Tuska do polityki krajowej. „Zdecydowane nie” mówi mu 38,6 proc., przeciwnego zdania jest 19,2 proc. Co ciekawe wyborcy Platformy oczekują jednak jego powrotu. PO z Donaldem Tuskiem jako liderem mogła by liczyć na 11,2 proc. poparcia.

fakt.pl, niezalezna.pl
fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ PO ze Schetyną pod progiem wyborczym! ■■ została wyłączona