■■ Targowica – najgorsza zdrada Ojczyzny

Posted in ■ aktualności, ■ historia by Maciejewski Kazimierz on 28 kwietnia 2016

To była najgorsza zdrada w dziejach naszego narodu.

Polacy, „obrońcy wolności” za pieniądze i tytuły, pogrążyli Rzeczpospolitą w niebycie, a setki tysięcy rodaków skazali na katorgę i śmierć. 27 kwietnia 1792 trzynastu zdrajców zawiązało w Petersburgu konfederację. Jej akt liczył 40 stron tekstu, który zredagował rosyjski generał Wasilij Popow.

Podpisy złożyli m.in.: generał artylerii koronnej Stanisław Szczęsny Potocki, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki oraz hetman polny koronny Seweryn Rzewuski. Marszałkiem konfederacji został Stanisław Potocki, władzę nad wojskiem sprawowali Branicki i Rzewuski. Sekretarzem konfederacji mianowano poetę i publicystę Dyzmę Bończę-Tomaszewskiego.

Uzgodniono z Katarzyną, że gdy tylko zainteresowani dotrą do Polski ogłoszą konfederację w miejscowości Targowica, przy czym akt konfederacji będzie przedatowany na 14 maja.

Z kolei Bułhakow, Poseł moskiewski przekazał w Warszawie notę carycy, w której monarchini stwierdza, iż

„nie może być nieczuła na głos zażaleń, z którymi udała się do niej wielka liczba Polaków, znakomitych urodzeniem i urzędami, niemniej przez patriotyczne cnoty swoje; oni to, zapaleni gorliwością i chwalebną chęcią ratowania ojczyzny swej, odzyskania utraconej wolności, złączyli się z sobą ku zdziałaniu prawej konfederacji przeciwko nieszczęściom, w które nieprawna konfederacja warszawska pogrążyła naród”.

Aby wspomóc targowiczan 18 maja 1792 roku 98-tysięczne wojsko rosyjskie przekroczyło granice Rzeczpospolitej…

niezalezna.pl
fot. Jan Chrzciciel Lampi „Portret Stanisława Szczęsnego Potockiego”

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Targowica – najgorsza zdrada Ojczyzny została wyłączona