■■ Poruszający apel do ubeków i esbeków

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 6 Maj 2016

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dr Jerzy Bukowski apeluje do byłych ubeków i esbeków o złożenie w Instytucie Pamięci Narodowej zeznań dotyczących znanych im miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych.

– Kiedy będący w podeszłym wieku człowiek czuje już na karku oddech śmierci, refleksyjnie spogląda na całe swoje życie i dokonuje rachunku sumienia, nawet jeżeli długo pozostawało ono u niego w uśpieniu. Patrzy na dawne czyny z dystansem, nie szuka miałkich usprawiedliwień dla złych intencji, którymi kierował się za młodu i w wieku średnim, ani dla nieodpowiedzialnych decyzji podejmowanych wówczas z głupoty, oportunizmu, chęci zrobienia kariery.
Późną jesień życia przeżywają teraz m.in. stalinowscy oprawcy, którzy w latach 40. i 50. minionego wieku prześladowali, torturowali oraz mordowali żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wielu z nich nadal czuje się w obowiązku dochowania tajemnicy służbowej w tej materii, czyli nieujawnienia okoliczności wykonywania wyroków śmierci na niezłomnych patriotach i miejsc ich pochówków

– zauważa dr Jerzy Bukowski.

Rzecznik POKiN podkreśla, że pomimo tej zmowy milczenia Instytutowi Pamięci Narodowej udało się odkryć wiele anonimowych dołów śmierci, z których pieczołowicie ekshumowani są mordowani przez komunistów bohaterowie. Odnaleziono w nich szczątki m.in. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Danuty Siedzikówny „Inki” oraz ludzi, których nazwiska są mniej znane opinii publicznej, a którzy również poświęcili swoje życie w służbie idei wolnej, całej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Nadaj jednak sporo takich miejsc czeka na odnalezienie, a o ich dokładnej lokalizacji wiedzę mają obecnie żyjący jeszcze byli ubecy i esbecy.

– Apeluję więc do wszystkich funkcjonariuszy aparatu terroru z okresu stalinizmu, aby złożyli w IPN zeznania dotyczące znanych im miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych), a do ich następców ze Służby Bezpieczeństwa PRL o ujawnienie okoliczności do tej pory nie wyjaśnionych zbrodni na działaczach opozycji po 1956 roku ze szczególnym uwzględnieniem stanu wojennego.
Panowie, będzie Wam to policzone na sądzie indywidualnym duszy, nawet jeżeli nie wierzycie w jej istnienie

– napisał w liście rzecznik POKiN dr Jerzy Bukowski.

niezalezna.pl
fot. Filip Błażejowski / Gazeta Polska

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Poruszający apel do ubeków i esbeków została wyłączona