■■ W Sejmie powstało nowe koło poselskie

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 19 Maj 2016

Byli posłowie Kukiz’15: Kornel Morawiecki, Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska weszli w skład nowo powołanego koła poselskiego „Wolni i Solidarni”. Koło poselskie – według zapowiedzi Zyski – ma wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu.

Morawiecki poinformował w środę na konferencji prasowej w Sejmie o utworzeniu koła poselskiego „Wolni i Solidarni”. „Nasze koło odwołuje się w swojej nazwie i przyszłości do dewizy Solidarności Walczącej, chcemy pomóc w realizacji tej idei w Polsce, żebyśmy byli bardziej wolni i bardziej solidarni” – powiedział Morawiecki.

Zyska zapowiedział, że koło poselskie „Wolni i Solidarni” będzie wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu. „Uważamy, że ta polityka została dobrze zdefiniowana, ale również będziemy uważnie śledzić działania rządu i krytycznie oceniać poszczególne decyzje” – zaznaczył. Zyska wyraził nadzieję, że nowe koło będzie „przyjaźnie” współpracowało z klubem Kukiz’15 i Paweł Kukizem.

Członkowie koła zaprosili do współpracy wszystkich posłów „zorientowanych propaństwowo”. „Jesteśmy przekonani, że nasze działania dobrze przysłużą się budowaniu wspólnoty narodowej, ponad bieżącymi sporami politycznymi oraz umacnianiu demokratycznego państwa prawa, równego dla wszystkich obywateli” – powiedział Zyska.

Poinformował, że w środę rano złożył rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz’15 i przystąpił do koła „Wolni i Solidarni”.

Rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza powiedział w środę PAP, że nie było tajemnicą, iż posłowie: Zyska i Zwiercan od wielu lat są blisko związani z Kornelem Morawieckim i dlatego – tłumaczył – nie jest zmartwiony utworzeniem nowego koła. „Mamy nadal silny, zintegrowany klub, jeszcze silniejszy, niż przedtem, dziwi nas tylko, że koło od razu zadeklarowało bezwzględne poparcie dla rządu” – powiedział.

W kwietniu do porządku obrad Sejmu – przy sprzeciwie posłów opozycji – zostało wprowadzone głosowanie nad wyborem sędziego TK. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w tym głosowaniu – chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział kilkoro posłów klubu Kukiz’15, w tym posłanka Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za Morawieckiego. Zwiercan została za to wykluczona z klubu Kukiz’15, a Morawiecki sam z niego wystąpił.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 posłów.

gosc.pl
fot. Leszek Szymański / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ W Sejmie powstało nowe koło poselskie została wyłączona

%d blogerów lubi to: