■■ Orbánowskie Węgry coraz silniejsze!

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 22 Maj 2016

Rating idzie w górę, forint coraz mocniejszy

Jak poinformowała węgierska agencja MTI agencja Fitch podniosła rating Węgier z poziomu BB plus do BBB minus dzięki czemu forint poszedł w górę. To zasługa długotrwałej i przemyślanej polityki rządu Viktora Orbána.

Agencja Fitch poinformowała, że podniosła ocenę długoterminowego zadłużenia węgierskiego w walutach obcych z BB plus na BBB minus – z najwyższego poziomu spekulacyjnego do najniższego poziomu inwestycyjnego z perspektywą stabilną.

Jako uzasadnienie agencja podała, że Węgry mają wysoką nadwyżkę obrotów bieżących, duży napływ unijnych dotacji i funduszy, zmniejszył się stosunek zadłużenia banków do ich kapitału własnego dzięki temu, że więcej osób nabywa obligacje państwowe. Nie bez znaczenia okazało się być także przewalutowanie kredytów hipotecznych na forinty.

Węgry pod rządami Fideszu notują wzrost gospodarczy, który agencja Fitch ocenia na ten rok na 2,1 proc. PKB, a na przyszły na 2,5 proc. dzięki między innymi mniejszemu bezrobociu (obecnie na poziomie 6 proc.), niskiej inflacji (0,9 proc.) oraz większej konsumpcji wewnętrznej.

Wraz z podniesieniem ratingu umocniła się węgierska waluta – forint.

Budapeszt liczy, że w najbliższym czasie także pozostałe czołowe agencje ratingowe – Standard & Poor’s oraz Moody’s, podwyższą ocenę Węgier.

źródło: english.mti.hu

Marta Borzęcka • polskaniepodlegla.pl
fot. facebook

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Orbánowskie Węgry coraz silniejsze! została wyłączona