★☭ Komunistyczny agent Turowski w TVP jako… ekspert ds. Watykanu!

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 Maj 2016

Jest protest

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski (SDP) protestuje przeciwko emisji w TVP filmu „Operacja Pontifex. Tajne akta Watykanu”.

Wyświetlony 16 maja dokument przedstawia zmanipulowany obraz stosunków panujących w Watykanie podczas pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Jako autorytet w sprawach Kościoła wypowiada się w filmie… Tomasz Turowski, były komunistyczny agent inwigilujący niepodległościową opozycję i Watykan.

List, skierowany m.in. do prezesa TVP Jacka Kurskiego, został przygotowany przez Zarząd Oddziału Warszawskiego SDP. Pod dokumentem podpisał się m.in. Piotr Jegliński, działacz opozycji antykomunistycznej inwigilowany w PRL przez Tomasza Turowskiego.

W liście czytamy:

Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko emisji 16 maja br. w programie 2 TVP filmu „Operacja Pontifex. Tajne akta Watykanu”. Film przedstawia zmanipulowany obraz stosunków panujących w Watykanie podczas pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Kościół katolicki m.in. za pomocą wypowiedzi p. Tomasza Turowskiego został przedstawiony jako „największa na świecie organizacja szpiegowska, która przez sieć kapłanów parafialnych zbiera informacje od powierzonych im wiernych i przekazuje je poprzez biskupów i nuncjuszy apostolskich do Watykanu”. „Takich kapitalnych informacji politycznych, społecznych i ekonomicznych – nie posiada żadne państwo na świecie,” mówi w filmie Turowski.

Przedstawiciele SDP piszą także:

Uważamy, że emisja filmu stanowiła prowokację, dodatkowo nasuwają się pytania o cel tej manipulacji. Prezentując ten film bez komentarza, Telewizja Polska stała się narzędziem walki z kościołem, została również wykorzystana do promocji jednego z najbardziej niebezpiecznych agentów komunistycznych służb podległych Moskwie.

Autorzy listu domagają się ujawnienia kwot wydanych na zakup filmu z pieniędzy polskich podatników, a także podania do wiadomości nazwisk osób odpowiedzialnych za skandal oraz informacji dotyczących konsekwencji, jakie zostały lub zostaną wyciągnięte wobec winowajców.

Tomasz Turowski – w PRL groźny komunistyczny szpieg, w III RP agent wywiadu działający pod przykrywką dyplomaty – zajmował się w 2010 r. przygotowaniem wizyty Lecha Kaczyńskiego w Rosji. Piotr Marciniak, zastępca ambasadora RP w Moskwie, zeznał w prokuraturze wprost, że „decyzją ambasadora RP w Moskwie przygotowania do wizyty Premiera RP w Katyniu w dniu 7 kwietnia 2010 roku i wizyty Prezydenta RP w Katyniu w dniu 10 kwietnia 2010 roku koordynował i nadzorował Tomasz Turowski”.

niezalezna.pl
fot. Marcin Pegaz / Gazeta Polska

Reklama

Możliwość komentowania ★☭ Komunistyczny agent Turowski w TVP jako… ekspert ds. Watykanu! została wyłączona

%d blogerów lubi to: