■■ Pełna zgodność w Grupie Wyszehradzkiej

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 27 Maj 2016

Antoni Macierewicz: „Przyjęliśmy wspólną deklarację, której główne punkty dotyczą konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO”

Grupa Wyszehradzka jest zgodna w kwestii konieczności wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym krajów bałtyckich i Polski – powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu ministrów obrony V4 w Czechach i po dwustronnych rozmowach na Węgrzech.

Po długiej dyskusji, w której analizowaliśmy wszystkie aspekty obecnej sytuacji militarnej, a także przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, przyjęliśmy wspólną deklarację, której główne punkty dotyczą konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO — powiedział PAP Macierewicz.

Dodał, że „w deklaracji mówi się jednoznacznie o konieczności obecności zarówno w krajach bałtyckich, jak i Polsce, sił NATO w wymiarze co najmniej brygady”.

Jak powiedział szef MON, dyskusja szefów resortów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Libicach w Czechach dotyczyła także przyszłości Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE, pełniącej obecnie półroczny dyżur, i rotacyjnej obecności wojsk V4 w krajach bałtyckich.

Kraje wyszehradzkie raz jeszcze potwierdziły swoje współdziałanie i zdecydowaną wolę sprostania obecnej sytuacji zagrożenia także flanki wschodniej, z którą mamy do czynienia, i jednoznacznie poparły stanowisko krajów bałtyckich i Polski, które wymaga wzmocnienia obecnością wojsk NATO — powiedział minister.

Podkreślił „jednomyślność krajów wyszehradzkich”.

Byłem tym bardzo podbudowany, nie było żadnych zasadniczych różnic między Węgrami, Czechami, Słowakami i Polakami. Dyskusja przebiegała bardzo sprawnie; zarówno analiza, jak i wnioski, jakie wyciągnęliśmy, były wspólne — powiedział.

Rozmawialiśmy także o zagrożeniach z południa – o problemach związanych zarówno z terroryzmem, jak i z migracją. Tutaj także przyjęliśmy wspólne stanowisko — dodał Macierewicz.

W ocenie ministra spotkanie w Czechach „potwierdziło, że kraje wyszehradzkie mają bardzo wiele do powiedzenia nie tylko w wymiarze politycznym i gospodarczym, ale także we wspólnym działaniu wojskowym”.

Po spotkaniu V4 szef MON udał się na Węgry, gdzie rozmawiał z ministrem obrony Węgier (w spotkaniu w Czechach reprezentował go sekretarz stanu) Istvanem Simicsko.

Spotkanie – jak powiedział Macierewicz – potwierdziło deklaracje ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej, dotyczyło także współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Węgier. Szczegóły będą podane później, po ich uzgodnieniu przez naszych ekspertów, ale propozycja ze strony naszych węgierskich przyjaciół wydaje się – zwłaszcza dla polskiego przemysłu lotniczego – bardzo korzystna — powiedział.

Jak podała w środę agencja CTK, deklaracja z Libic mówi o wspólnych pracach nad planem wysłania do krajów bałtyckich wojsk z państw V4 w ramach sił NATO. Ministrowie obrony mają wspólnie ustalać szczegóły planu, który zostanie zaprezentowany na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną. Uroczyste pożegnanie 5. kompanii piechoty zmotoryzowanej 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się w środę w Wędrzynie. Żołnierze zostali skierowani na szkolenie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To pierwsze tego typu szkolenie z udziałem polskich żołnierzy.

wpolityce.pl
fot. SANDOR UJVARI / EPA

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Pełna zgodność w Grupie Wyszehradzkiej została wyłączona

%d blogerów lubi to: