■■ W Nowej Rudzie odsłonięty został obelisk poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 30 Maj 2016

29 maja 2016 r. w Nowej Rudzie-Słupcu odbyła się wyjątkowa uroczystość, odsłonięty został Obelisk upamiętniający naszych bohaterów, Żołnierzy Wyklętych.

To wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objęli: Ordynariusz Diecezji Świdnickiej JE Ks. Biskup Ignacy Dec oraz poseł do Sejmu RP Michał Dworczyk, przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Dzisiaj cieszyliśmy się, że Ich niezłomna postawa i walka o wolną Polskę przynosi oczekiwane efekty a Oni Żołnierze Niezłomni odzyskują honor i cześć. Cieszył widok licznie zgromadzonych ludzi, którzy mają poczucie, że spajają się w jedną wielką wspólnotę. Widzieliśmy kombatantów, kibiców, członków Klubów Gazety Polskiej, rekonstruktorów wojskowych w historycznych mundurach i mieszkańców miasta. A najbardziej cieszył widok rodziców z dziećmi które patriotyzm, którego dzisiaj jeszcze nie rozumieją, po prostu chłonęły. To dobry prognostyk na przyszłość Polski. Daje nadzieję, że dokonujące się zmiany będą trwałe, że ważne jest dbania o sprawy państwowe, o bohaterów naszej historii i politykę historyczną, dbałość o państwo w którym żyją zwykli ludzie, o których należy dbać.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Cantate Domino z parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie pod kierownictwem Piotra Bałandy. Patriotyczną homilię wygłosił ks. Janusz Krzeszowiec.

Po mszy św. w asyście żołnierzy 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, pocztów sztandarowych, kombatantów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta i zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, organizacji i grup rekonstrukcji historycznej po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło odsłonięcie Obelisku usytuowanego na terenie kościoła oraz wręczenie, przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczeń Pro Patria zasłużonym w walce o niepodległość Ojczyzny i działalność patriotyczną.

Odznaczeniami uhonorowane zostały osoby, które swoje życie poświęcili służbie Polsce. Byli to: pan ppłk rez. Janusz Słociński ps. Konus, kombatant, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, pani Genowefa Aleksander ps. Cytrynka, kombatant, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz pan Jan Karandziej, działacz I Solidarności, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współorganizator strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980r. Współpracownik min. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów. W czasie swojej działalności opozycyjnej inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL-u, internowany w czasie Stanu Wojennego.

Po odsłonięciu i poświęceniu Obelisku zebrani uczcili pamięć naszych narodowych bohaterów, uczestników powstania antykomunistycznego, składając wieńce i wiązanki kwiatów.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Kazimierz M. Janeczko • pisdzierzoniow.pl
fot. Kazimierz M. Janeczko STF

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ W Nowej Rudzie odsłonięty został obelisk poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych ■■ została wyłączona