■■ Żołnierze wyklęci… przez Platformę Obywatelską!

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 13 czerwca 2016

Jak stwierdził znany historyk Leszek Żebrowski, za rządów PO i PSL Żołnierze wyklęci byli spychani na margines

Dzisiaj, kiedy prezydentem Polski jest Andrzej Duda, polityka historyczna nabiera właściwego znaczenia – ocenia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” publicysta i historyk Leszek Żebrowski.

Rozmówca „ND” podkreśla, że na ustalenie miejsc pochówków wielu Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych przez reżim komunistyczny Polacy musieli czekać ponad 20 lat. – Co więcej, nie jest to koniec tego procesu, ale wciąż jesteśmy – można powiedzieć – na początku tej drogi. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, że olbrzymiej większości szczątków ofiar komunistycznych represji niestety nigdy nie znajdziemy, a co za tym idzie – te osoby nigdy nie zostaną zidentyfikowane i godnie pochowane – podkreśla Żebrowski.

Zdaniem historyka, po wyborach parlamentarnych i objęciu władzy przez PiS ranga prowadzonych przez IPN ekshumacji ofiar terroru komunistycznego, identyfikacji i sposób informowania rodzin jest zupełnie inna niż to bywało wcześniej. Jak zaznacza, koalicja PO-PSL spychała epokę Żołnierzy Wyklętych i ich samych na margines. – Jeśli już nie było wyjścia, to owszem mówiono o nich, ale jednocześnie przypisywano im łatki – dodaje.

– Wystarczy tylko przypomnieć słowa poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który pozwolił sobie – nie wiem czy na żart, a jeśli tak to żart okrutny – mówiąc, że Żołnierze Wyklęci byli ofiarami Żołnierzy Wyklętych, co wskazywałoby, że sami się pozabijali. Te słowa wypowiedziane w marcu 2015 r. przez urzędującego wówczas prezydenta Polski podczas uroczystości, które miały upamiętnić tych, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu ojczyzny wprawiły – myślę, że nie tylko mnie – w prawdziwe osłupienie i zażenowanie – przyznaje Żebrowski.

Nasz Dziennik, telewizjarepublika.pl, fronda.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Żołnierze wyklęci… przez Platformę Obywatelską! została wyłączona