■■ KOR bez manipulacji ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 14 czerwca 2016

„Działalność Komitetu próbuje zawłaszczyć lewica”

Komitet Obrony Robotników powstał w chrześcijańskim harcerstwie o niepodległościowej formacji. Tymczasem działalność Komitetu próbuje od ponad 35 lat zawłaszczyć sobie lewica laicka – uważa historyk, dr Justyna Błażejowska.

Komitet Obrony Robotników powstał latem 1976 r. po represjach władz PRL-u wobec strajkujących robotników Radomia i Ursusa. Jego działacze narażali się komunistycznej władzy, podlegali represjom aparatu władzy, podobnie jak ci, za którymi się wstawiali.

– Wokół Komitetu Obrony Robotników narosło przez lata wiele mitów i nieporozumień – mówi „Codziennej” dr Justyna Błażejowska, historyk, autor opracowań dotyczących historii KOR-u.

– Wśród inicjatorów i organizatorów KOR-u często wymienia się osoby, które z jego założeniem nie miały nic wspólnego, np. Adama Michnika. To konsekwentna „polityka historyczna” środowiska „Gazety Wyborczej” pozwoliła zacząć utożsamiać KOR (i powołany rok później Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”) wyłącznie z postrewizjonistami i lewicą laicką – dodaje dr Błażejowska.

O tym samym problemie mówił Antoni Macierewicz w ubiegłym roku podczas debaty poświęconej Drużynie Harcerskiej „Czarna Jedynka” i prawicy KOR-u.

– Bez względu na to, jak dzisiaj jest zawłaszczana akcja pomocy i KOR, źródłem Komitetu Obrony Robotników było działanie w polskim, chrześcijańskim harcerstwie – mówił Macierewicz.

– KOR miałby być jego legitymacją i przepustką do rządzenia w Polsce. Paradoksalnie, w tym samym kierunku działają środowiska wywodzące się z formacji komunistycznych. Chętnie aprobują KOR jako dorobek rewizjonistów, bo to ułatwia deprecjonowanie wszystkiego, co KOR zapoczątkował” – ocenił Macierewicz.

Maciej Marosz • Gazeta Polska Codziennie
niezalezna.pl, fot. Filip Błażejowski / Gazeta Polska

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ KOR bez manipulacji ■■ została wyłączona