■■ Viktor Orban o Brexit: UE musi wreszcie słuchać ludzi!

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 24 czerwca 2016

Premier Węgier Viktor Orban za największą naukę wynikającą z brytyjskiego referendum ws. członkostwa w Unii Europejskiej uważa to, że Bruksela powinna usłyszeć głos ludzi. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

Zdaniem Orbana należy przeanalizować, jakie sprawy miały decydujące znaczenie w brytyjskiej debacie na temat członkostwa. Według niego takim tematem była imigracja.

Premier Węgier zaznaczył, że Brytyjczycy szukali odpowiedzi na pytanie, jak przeciwstawić się współczesnej wędrówce ludów, jak zachować własny los w swoich rękach, „jak zachować swoją wyspę”. Według niego wygląda na to, że nie byli zadowoleni z polityki i ochrony, jaką w tej sytuacji oferowała im Unia Europejska. Podkreślił, że wynik referendum należy uszanować, bo każdy naród ma prawo do samodzielnego decydowania o własnym losie.

Orban powiedział też, że Węgry są członkiem Unii, bo „wierzymy w silną Europę”. Zastrzegł jednak, że „Europa będzie silna tylko wtedy, kiedy na pytania o tak wielkiej wadze jak imigracja będzie potrafiła udzielić odpowiedzi, które jej nie osłabią, tylko wzmocnią”. – Takich odpowiedzi UE nie udzieliła, a wręcz przeciwnie – podkreślił. Dodał, że premierzy państw UE będą dyskutować o zaistniałej sytuacji, a przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej naradzą się ze sobą przez telefon.

Orban włączył się do dyskusji przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, apelując w reklamie w dzienniku „Daily Mail” o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie. Przedstawiała ona węgierską flagę z informacją: „Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne, współpracując z Wami jako członkiem Unii Europejskiej”. Pod grafiką widniał podpis Orbana.

W piątek rano doszło do znacznej deprecjacji forinta. Kurs euro wzrósł z 312,97 ft do 318,16 ft, a dolara z 273,98 do 289,16 ft.

Radio Kossuth, PAP, fronda.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Viktor Orban o Brexit: UE musi wreszcie słuchać ludzi! została wyłączona

%d blogerów lubi to: