■■ Krzysztof Wyszkowski: Chcemy zakończyć postkomunę

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Wyszkowski Krzysztof by Maciejewski Kazimierz on 28 czerwca 2016

– Są tacy (SB-cy), którzy chcą się przełamać i powiedzieć całą prawdę na temat działalności „Solidarności” – mówił Krzysztof Wyszkowski, który został powołany do Kolegium IPN. Gość Poranka Wnet przedstawił obecną sytuację Instytutu Pamięci Narodowej

– Już otrzymuję telefony od byłych funkcjonariuszy, którzy słysząc o tym, że wchodzę do Kolegium, apelują o tym, żeby IPN podjął współpracę z byłymi SB-kami – powiedział na wstępie Krzysztof Wyszkowski. Według relacji działacza opozycji w PRL, byli funkcjonariusze chcą wyjawić prawdę na temat stanu wojennego i działalności „Solidarności”.

Wyszkowski zaprzeczył jakoby wybrani członkowie Kolegium IPN byli „pisowcami”. Wybrani między innymi: Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein czy Sławomir Cenckiewicz zdaniem naszego gościa są niezależnymi naukowcami. – Większość „pisowska” wybrała tych, a nie innych kandydatów. Taka była ich opinia, ale nie są to ludzie PiS-u w sensie formalnym – mówił.

Gość Poranka Wnet odniósł się również do zbiorów zastrzeżonych IPN-u. Według Wyszkowskiego otwarcie zbioru nie wyjawi nowatorskich dokumentów, które byłyby, jak sam powiedział „rewelacjami”.

– Spodziewam się więcej po dochodzeniach prowadzonych w konkretnych sprawach np. przygotowaniach do „Okrągłego Stołu”, przebiegu „Okrągłego Stołu”, fałszowania wyników „Wyborów 4 czerwca” – mówił.

Zdaniem członka Kolegium IPN szansa na zakończenie postkomunistycznego etapu historii Polski jest bardzo duża. Przyznaje, że zmiany byłyby łatwiej dostrzegane przez „rewolucję”, a niżeli „ewolucję” dokonaną w okresie reformy ustrojowej.

– Myślę, że dzisiaj szansa na zakończenie postkomunizmu jest większa niż w ’89 szansa na zakończenie faktyczne komunizmu. (…) Naród w ubiegłym roku postawił tę sprawę zdecydowanie”. „Chcemy zakończyć okres postkomunizmu. Wybieramy po to prezydenta Dudę, wybieramy po to rząd Prawa i Sprawiedliwości, panią Beatę Szydło” – powiedział Krzysztof Wyszkowski.

Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ

radio wnet, fronda.pl
fot. Telewizja Republika

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Krzysztof Wyszkowski: Chcemy zakończyć postkomunę została wyłączona