■■ Dziś projekt ustawy obniżającej emerytury byłym SB-kom

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 12 lipca 2016

Projekt ustawy, dzięki której zostaną obniżone emerytury byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa już dziś w Sejmie!

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawi jutro projekt ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Informację tę opublikowało na swoim Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przeciętne świadczenie to 4-6 tys. zł miesięcznie, generałowie dostają zaś 8,5 tys. zł., najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł. Średnie wynagrodzenie emerytalne dla byłych funkcjonariuszy bezpieki to 3200 zł.

W połowie czerwca rząd zapowiedział cięcia tych wynagrodzeń. Mają one nie odbiegać od emerytur w systemie powszechnym.

Świadczenia emerytalne byłych esbeków są nawet 20 razy wyższe od emerytur, które dostają ich ofiary.

Cięcie ich świadczeń emerytalnych oznacza, że byli esbecy dostaną emeryturę w wysokości co najwyżej 2100 złotych

– To nie jest decyzja represyjna wobec byłych esbeków (…) dotyczy około 20 tysięcy funkcjonariuszy, ma to też wymiar symboliczny, bo jest symbolem właśnie tych dziwacznych przemian w ostatnim ćwierćwieczu Polski suwerennej, która pozwoliła zachować tak duże przywileje tym którzy walczyli z dążeniami do niepodległości – mówił w połowie czerwca na antenie Telewizji Republika Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

Cezary Gmyz o walce SB-eków o publiczne pieniądze

– Ta walka o te pieniądze, przez esbeków, była bardzo intensywna. To było tak naprawdę głównym powodem założenia Związku Byłych Funkcjonariuszy Służb Ochrony Państwa i jak czytało się ich stronę były tam wzory wniosków, czy wskazówki jak zamienić emeryturę na rentę – powiedział w programie „Chłodnym Okiem” Cezary Gmyz.

Dzisiaj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawić ma projekt ustawy dotyczącej obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Według wstępnych informacji przeciętna emerytura byłego esbeka wynosić ma 2100 zł. – To i tak jest kawał pieniądza. W Polsce najniższe świadczenie to około 900 zł i takie świadczenia otrzymują m.in. bohaterowie, którzy walczyli o polską niepodległość – powiedział w programie „Chłodnym Okiem” Cezary Gmyz.

Dziennikarz śledczy przypomniał, że „mieliśmy już do czynienia z pierwszą falą tzw. Ustawy Dezubekizacyjnej”. – To również było rozwiązanie ustawowe, ale było ono mocno niedoskonałe, bo umożliwiło całej masie esbeków ucieczkę przed obniżeniem emerytury – wskazał. – Patent był bardzo prosty, bo wtedy „zlitowano się” nad rzekomo chorymi esbekami, którzy pewnie się pochorowali wyrywając paznokcie czy tłukąc opozycjonistów. I wtedy obniżono emerytury wyłącznie ubecji i esbecji cywilnej, nie tknięto świadczeń wojskówki i to teraz ma być naprawione, bo wtedy całą masa esbeków, zaczęło strzykać w krzyżu, wywalczyli sobie grupy inwalidzkie i pozamieniali emerytury na renty – przypomniał Cezary Gmyz.

– W pewnym zakresie to działało, bo część z nich nie zdążyła uciec na emerytury, walczyli o to przed sądami, ale każdy sąd, łącznie ze Strasburgiem, odrzucał ich skargi – wskazał dziennikarz śledczy. W jego ocenie „poniekąd pomogli nam Niemcy”. – Wcześniej obcięli świadczenia funkcjonariuszom Stasi i ta ścieżka została przećwiczona przed Strasburgiem, ponieważ ci funkcjonariusze też skarżyli tę ustawę do Strasburga, ale Strasburg powiedział, że jest to zgodne i sprawiedliwe – przypomniał Cezary Gmyz.

– Ta walka o te pieniądze, przez esbeków, była bardzo intensywna. To było tak naprawdę głównym powodem założenia Związku Byłych Funkcjonariuszy Służb Ochrony Państwa i jak czytało się ich stronę były tam wzory wniosków, czy wskazówki jak zamienić emeryturę na rentę – zauważył.

Dziennikarz śledczy wyraził nadzieję, że „ta ustawa w końcu zadziała”. – Dla mnie ważne byłoby, żeby poprzyznawać wszystkim osobom, które walczyły o niepodległy byt Polski pieniądze, które dzięki temu się zaoszczędzi. Wszystkie te osoby, które zostały odznaczone Krzyżem Wolności i Solidarności powinny dostać z tej zaoszczędzonej puli pieniądze na swoje potrzeby – wskazał.

telewizjarepublika.pl, fronda.pl
fot. IPN Gdańsk / dzienniknarodowy.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Dziś projekt ustawy obniżającej emerytury byłym SB-kom została wyłączona