■■ Od prawdy o zbrodni wołyńskiej Ukraina nie ucieknie ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 lipca 2016

Będzie bolało, bo zaboleć musi

Jak słusznie podkreślają polscy historycy, badacze, politycy i komentatorzy, zbrodnia ludobójstwa na Wołyniu wymaga ze strony Ukraińców zrozumienia oraz wyciągnięcia z niej wniosków i konsekwencji. Tymczasem większość z nich nie ma dzisiaj nawet podstawowej wiedzy o mordach OUN-UPA na ludności polskiej.

Z obowiązku, aby o tę wiedzę zadbać, nie wywiązuje się ukraiński IPN. Na jego stronie internetowej więcej jest o ludobójstwie Polaków propagandy niż solidnych, naukowych informacji, opracowań i analiz.

Tym licznym Ukraińcom, którzy znają język polski, a jest ich naprawdę dużo – również wśród czytelników naszego portalu – polecamy uruchomioną trzy lata temu stronę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej o zbrodni wołyńskiej. Jest też jej ukraińska wersja językowa, ale bez liczącego tysiące stron dokumentalnego działu CZYTELNIA (w wersji polskiej wiele dokumentów jest jednak również po ukraińsku). Znajdziecie tu m.in. kalendarium zbrodni, opis prowadzonych śledztw i zdjęcia z tych śledztw, obrazujące ogrom okrucieństw oraz relacje ocalałych świadków.

Strona ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ dostępna jest tu. POLECAMY!

kresy24.pl
fot. ipn.gov.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Od prawdy o zbrodni wołyńskiej Ukraina nie ucieknie ■■ została wyłączona