■■ Bronisław Wildstein: Sprawa Adamowicza pokazuje bierność organów ścigania

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 19 lipca 2016

„Materiał tygodnika „wSieci” dotyczący prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, pokazuje bierność organów ścigania i prokuratury, które dawno powinny zająć się tą sprawą” – mówił w wideo komentarzu Bronisław Wildstein.

„Kiedy Polska rodziła się po upadku komunizmu, wierzyliśmy, że oddanie władzy w ręce samorządów całą sprawę załatwi. Wierzyliśmy, że decentralizacja władzy, będzie panaceum na wszystkie bolączki. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że na poziomie samorządowym dużo łatwiej jest zbudować układy reprodukujące się, które są chore, patologiczne, korupcyjne, a które opanowują społeczność lokalną czy regionalną i bardzo trudno je obalić” – wyjaśniał publicysta.

Wildstein wskazał na problemy jakie mają często obywatele, chcący dokonać zmiany władzy.
„Obywatele jeżeli chcą zmienić władzę, muszą być odpowiednio zorganizowani. Jeżeli mają do czynienia z odpowiednio silną grupą, to niesłychanie trudno im to zrobić. Efektem są wieloletnie kadencje prezydentów, burmistrzów, którzy niejednokrotnie potrafią rządzić spoza kratek” – tłumaczył.

„Trzeba więc powiedzieć, że nie ma doskonałego panaceum na takie patologiczne sytuacje. Żadna formuła przekazania władzy nas nie zbawi. Nasze rozwiązania muszą więc odnosić się do konkretnych warunków. Zbyt często i łatwo zdajemy się na prostą formułę „państwa prawa”, które okazuje się państwem prawników” – mówił Wildstein.


YouTube, wPolityce.pl, Stefczyk.info

adamowicz OLT

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Bronisław Wildstein: Sprawa Adamowicza pokazuje bierność organów ścigania została wyłączona