■■ Dr Targalski: „Mamy do czynienia z chęcią zmiany sojuszy”

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 19 lipca 2016

Musimy zaprezentować się jako państwo stabilne, które jest cennym partnerem, jest przewidywalne, nie prowadzi do konfliktów, a jest w stanie stabilizująco wpływać na cały region Międzymorza – podkreślił na antenie Telewizji Republika dr Jerzy Targalski, politolog i historyk.

Komentując ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w Turcji dr Targalski powiedział, że był to autentyczny ruch wojskowy.
„Czasy, kiedy podstawowa siłą w państwie było wojsko, minęły. Teraz wojsko zostało spacyfikowane, a część została przekupiona formułą nacjonalizmu tureckiego. Czy mordujemy Kurdów pod hasłem nacjonalistycznym, czy religijnym to nie ma dla nich znaczenia – ocenił historyk.

W związku z licznymi aresztowaniami w Turcji, dr Targalski zauważył, że musiały istnieć listy, na których te osoby były spisane.
„Pucz został sprowokowany, ale też wykorzystano go do krwawej dyktatury prezydenta Ergodana” – dodał.

Historyk zauważył także, że Turcja prędzej czy później się rozpadnie.
„Turcja była bardzo ważna dla USA. Bez przerwy jesteśmy bombardowani propagandą rosyjską jak to ISIS zostało stworzone przez USA. To Turcy szkolili i finansowali ludzi, którzy przechodzili później do ISIS. Turcja albo się pogodzi z Kurdami i będzie mieć państwo, ale to zostało odrzucone, albo będzie walka z Kurdami, ale tych ludzi jest 20 mln, a tylu ludzi nie da się wymordować. Turcja prędzej czy później się rozpadnie” – podkreślił.
Jak dodał, „oznacza to, że Amerykanie będą musieli zainwestować w kogoś innego”.

„Turcji grozi chaos, czyli wypada jako stabilny kraj NATO. Trzeba gdzie indziej mieć bazy, USA będzie musiało zainwestować w Kaukaz, w Gruzję i Azerbejdżan, zobaczymy, co będzie z Armenią, bo żaden ruch nie był możliwy ze względu na porozumienie z Turcją, która nie przyznawała się do ludobójstwa Ormian. Turcja idzie jawnie szlakiem islamistycznym, więc idzie na konflikt z Iranem, a to prowadzi do odcięcia Rosji” – dodał gość Telewizji Republika.

Historyk podkreślił także, że w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie, Polska może zyskać.
„Musimy zaprezentować się jako państwo stabilne, które jest cennym partnerem, jest przewidywalne, nie prowadzi do konfliktów, a jest w stanie stabilizująco wpływać na cały region Międzymorza” – ocenił dr Jerzy Targalski.

Telewizja Republika, stefczyk.info
fot. youtube.com

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Dr Targalski: „Mamy do czynienia z chęcią zmiany sojuszy” została wyłączona