■■ Doktor Jarosław Szarek nowym prezesem IPN! ■■■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 21 lipca 2016

Sejm podjął decyzję

Sejmowe głosowanie nad kandydaturą dr. Jarosława Szarka na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się bez większych zaskoczeń. Nominowany przez kolegium IPN historyk z Krakowa uzyskał poparcie niższej izby polskiego parlamentu.

Za kandydaturą dr. Szarka głosowało 256 posłów, przeciw było 133 (PO, Niezależna, PSL). Krakowskiego historyka poparł klub PiS, 20 posłów Kukiz ’15, a także poseł Bogusław Sonik z PO.

Dr Jarosław Szarek jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat związanym z krakowskim oddziałem IPN. Współpracował z prof. Ryszardem Terleckim, obecnym wicemarszałkiem Sejmu, który przez pewien czas kierował krakowskimi strukturami IPN.

W swej działalności naukowej zajmował się m.in. wydarzeniami z początku XX w., ale również historią Polski z okresu XIX wieku. Jest autorem lub współautorem publikacji poświęconych Powstaniu Styczniowemu, życiu św. Andrzeja Boboli oraz działalności organizacji komunistycznych. Zajmował się także okresem PRL. Dr Szarek opracowywał także elementarze historyczne dla najmłodszych.

Należy przypomnieć, że historyk od wielu lat współpracuje z magazynem „Polonia Christiana” oraz portalem PCh24.pl.

Nominację na nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej została złożona przez Kolegium IPN na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podczas poniedziałkowego przesłuchania, które miało wyłonić kandydata, dr Szarek zwrócił uwagę na niski poziom edukacji historycznej w Polsce.

W czwartek Sejm przyjął jego kandydaturę.

pch24.pl
fot. Paweł Supernak / PAP

wystąpienie dr. Jarosława Szarka przed Kolegium IPN:

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Doktor Jarosław Szarek nowym prezesem IPN! ■■■■ została wyłączona