■■ Krzysztof Wyszkowski: IPN był upolityczniony ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Wyszkowski Krzysztof by Maciejewski Kazimierz on 21 lipca 2016

„Ludzie upolitycznieni na korzyść układu postkomunistycznego oskarżają PiS o chęć upolitycznienia IPN, a jest odwrotnie” – powiedział na antenie Telewizji Republika Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN i były opozycjonista z czasów komunistycznych.

Wyszkowski IPN 2016.07.18 fot.youtube

Dwa dni temu Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przesłuchało kandydatów na funkcję prezesa. Kolegium jednomyślnie zarekomendowało na to stanowisko dr. Jarosława Szarka, pracownika IPN w Krakowie.

Krzysztof Wyszkowski powiedział, że ta kandydatura była najlepsza ze wszystkich. Wyraził też ubolewanie, że Instytut Pamięci Narodowej był skrajnie upolityczniony. Wyszkowski przyznał, że wiązał początkowo spore nadzieje z prezesurą dr. Łukasza Kamińskiego.

„Byłem pełen dobrych nadziei, po czym okazało się, że on ugrzązł, jakby w uzależnieniach politycznych środowisk postkomunistycznych od PO i całego tego układu do Wałęsy i jemu podobnych (…) Ludzie upolitycznieni na korzyść układu postkomunistycznego oskarżają PiS o chęć upolitycznienia IPN, a jest odwrotnie. Obecny IPN jest upolityczniony strasznie, ten genderyzm, który się pojawił ostatnio trzeba wyeliminować, to ma być instytucja naukowa, a nie propagandowa”

– powiedział.

„Po to jest ta zmiana ustawowa, żeby poprawić IPN, żeby otworzyć go na najnowsze badania, żeby go wywikłać z politycznych uzależnień, w których utknął w czasach PO. Tam zapanowała stęchła atmosfera. Chodzi o ożywienie, a dr Szarek jest tym odnowicielem, z którym wiążemy duże nadzieje”

– dodał.

Wyszkowski zaznaczył, że liczy na to poprawę realizacji zadań ustawowych przez IPN w kontekście „Solidarności”.

„Chodzi mi o KOR, później KSS KOR, później WZW, NSZZ Solidarność, stan wojenny, całą tę wojnę polsko-jaruzelską i Okrągły Stół. Później kończą się uprawnienia IPN. Ten najnowszy okres jest tłem dla tego dzisiejszego”

– stwierdził.

telewizjarepublika.pl, stefczyk.info
fot. youtube/km

wystąpienie dr. Jarosława Szarka przed Kolegium IPN:

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Krzysztof Wyszkowski: IPN był upolityczniony ■■ została wyłączona