★☭ Lista katów ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 lipca 2016

Memoriał ujawnia spis 40 tysięcy stalinowskich katów

Elektroniczna publikacja opisuje praktycznie cały stan kadrowy sowieckich organów bezpieczeństwa państwowego w latach 1935-1939. Zbiór liczy 39,5 tys. biogramów i jest dostępny na dysku, który można otrzymać bezpłatnie w moskiewskiej siedzibie Memoriału lub zamówić pocztą.

Do końca roku całość z uzupełnieniami ma być dostępna w internecie.

– Myślę, że to wielkie dzieło zainteresuje niewielu, ale jest bardzo wielu, których powinno zainteresować. Bez tego narzędzia nie sposób prowadzić badań historycznych nad tym okresem. Zrobiliśmy bardzo ważny krok – mówi „Naszemu Dziennikowi” przewodniczący Memoriału Arsienij Roginski.

Ten okres w historii ZSRS określa się mianem „wielkiego terroru” lub „wielkiej czystki” i jest uważany za największą z fal stalinowskich represji. Obejmowała miliony ludzi, w tym także samą partię bolszewicką, armię i aparat bezpieczeństwa. Represje dotknęły też mniejszości narodowe, czego elementem była tzw. operacja polska NKWD. Zdaniem sowietologów, czystka de facto stworzyła nowe społeczeństwo sowieckie, z którego wyeliminowano jednostki aktywne i niezależne, pozostawiając zastraszoną, bezwolną masę ludzi uległych i zdemoralizowanych. …

całość art. w NASZ DZIENNIK

Piotr Falkowski • naszdziennik.pl
fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Reklamy

Możliwość komentowania ★☭ Lista katów ■■ została wyłączona