★☭ Szokujące informacje o gen. Jaruzelskim

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 27 lipca 2016

Prof. Sławomir Cenckiewicz w wywiadzie dla PAP przedstawia sensacyjne informacje

Historyk twierdzi, że Wojciech Jaruzelski po 1989 r. zachował nieformalne wpływy w MON. Opisuje też sprawę Lecha Kowalskiego, autora książki „Generał ze skazą”, którego – jak mówi – „postanowiono zniszczyć”, by nie ujawnił prawdy o generale.

Na czym polegały wpływy, o których mówi prof. Cenckiewicz? – W całym systemie III Rzeczypospolitej pozycję gen. Wojciecha Jaruzelskiego można opisywać z różnych punktów widzenia. Z jednej strony można mówić o Jaruzelskim jako o współtwórcy systemu ustrojowego po rozmowach przy Okrągłym Stole, bo to przecież Jaruzelski był pierwszym prezydentem tej „okrągłostołowej” Polski. Ale z drugiej strony można mówić o jego nieformalnych, a co za tym idzie niejawnych, wpływach w nowej Polsce, głównie w armii stwierdza w wywiadzie dla PAP.

Dowodem na rzekome wpływy gen. Jaruzelskiego ma być – zdaniem historyka – historia Lecha Kowalskiego, badacza dziejów wojskowości.Przygotowywał on pod koniec lat 90. publikacje o Ludowym Wojsku Polskim i o jego generalicji. – Bezkompromisowe ustalenia Kowalskiego dotyczące tego tematu, ale i jego umiejętności korzystania z archiwów wojskowych spowodowały, że stał się on w środowisku zdominowanym przez postkomunistów osobą niepożądaną, przysłowiową „czarną owcą”. Ludzie z otoczenia gen. Jaruzelskiego, jak i on sam, doskonale zdawali sobie sprawę, że archiwalia wojskowe są sojusznikiem prawdy o nich samych, w tym również o roli wojska w PRL-u i chcieli je jak najskuteczniej ukryć – mówi prof. Cenckiewicz.

Twierdzi wręcz, że dawne środowisko Wojskowego Instytutu Historycznego, jednostki naukowo-badawczej MON, później przekształconej w Wojskowe Biuro Badań Historycznych, podjęło kroki przeciwko Kowalskiemu. – Postanowiono tego badacza i cały jego autorytet po prostu zniszczyć – ujawnia w rozmowie z PAP. Prof. Cenckiewicz ujawnia, że dotarł do dokumentów, z których wynika, że spowodowano, że Kowalski nie obronił on rozprawy habilitacyjnej o Komitecie Obrony Kraju w latach 1959-1990, następnie pozbawiono pracy w WIH, a w ślad za tym – w grudniu 1998 r., usunięto go też z wojska. To był jednak dopiero początek szykan.

Wściekły atak na badacza przypuszczono bowiem w 2001 r., gdy Lech Kowalski opublikował naukową biografię wojskową gen. Jaruzelskiego pt. „Generał ze skazą”. – To – jak się wkrótce okazało – był wstrząs dla Jaruzelskiego i jego najbliższych towarzyszy, obrońców dobrego imienia Ludowego Wojska Polskiego – mówi PAP historyk. W książce Kowalski opisał nie tylko przebieg kariery wojskowej Jaruzelskiego, ale również jego walkę przeciwko działaczom opozycji antykomunistycznej, z Kościołem katolickim, także czystki antysemickie w armii, wreszcie rolę Jaruzelskiego podczas stanu wojennego.

– Po tej publikacji Wojciech Jaruzelski uznał, że tak dalej być nie może, i że należy w tej sprawie postawić na baczność całe środowisko archiwistów i naukowców związanych z instytucjami MON. (…) Chodziło o to, żeby te instytucje za pieniądze podatników budowały pomnik „nieskazitelnego” gen. Wojciecha Jaruzelskiego. To na jego rozkaz pracownicy MON musieli dać odpór rzekomemu szkalowaniu przez Kowalskiego Ludowego Wojska Polskiego i oczywiście samego generała. W agresywny sposób rozpoczęto polemikę z Kowalskim, któremu nie dano żadnej możliwości odpowiedzi – ujawnia.

– Akcja dyskredytowania Lecha Kowalskiego była starannie zaplanowana i rozpisana na kilka sekwencji. To było działanie przemyślane, które zaczęło się od pisania do MON lub WBBH protestów najpierw niższych rangą oficerów Wojska Polskiego, a potem generałów. W MON niczym w oblężonej twierdzy wywołało to przekonanie, że coś z tym Kowalskim trzeba zrobić, tym bardziej, że na scenę osobiście wkroczył także gen. Jaruzelski. Opublikował on obszerny list protestacyjny do prof. Andrzeja Paczkowskiego, który jako recenzent habilitacji bronił Kowalskiego. MON zatem postanowiło pomóc Jaruzelskiemu w walce o jego własne dobre imię – zdradza prof. Cenckiewicz.

PAP, fakt.pl
fot. Wojciech Olkuśnik / GAZETA

Reklama

Możliwość komentowania ★☭ Szokujące informacje o gen. Jaruzelskim została wyłączona

%d blogerów lubi to: