■■ „Oni są współzałożycielami ISIS” ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 sierpnia 2016

Donald Trump uderza w Baracka Obamę i Hillary Clinton

Kandydat Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump oświadczył, że szef państwa Barack Obama i b. sekretarz stanu oraz kandydatka Demokratów Hillary Clinton są współzałożycielami dżihadystycznego Państwa Islamskiego.

– On (Obama) był założycielem ISIS (Państwa Islamskiego). Podobnie jak ona (Clinton). To znaczy, że nazywam ich współzałożycielami – powiedział Trump w wywiadzie udzielonym telewizji CNBC.

– Nie powinien był wycofać (armii z Iraku) tak, jak to zrobił. To, co zrobił, to była katastrofa – mówił Trump w CNBC. – Popełniono błąd. To był straszliwy błąd, jeden z największych błędów w historii naszego kraju. Zdestabilizowaliśmy Bliski Wschód i od lat za to płacimy tłumaczył.

Jak zauważa Reuters, Obama podczas swojej kampanii prezydenckiej w 2008 roku obiecywał, że zakończy wojnę w Iraku, ostatni amerykańscy żołnierze opuścili Irak w 2011 roku.

Państwo Islamskie w Iraku i Syrii ma swoje korzenie w rebelii Al-Kaidy zapoczątkowanej przez amerykańską inwazję.

Trump w czwartek podkreślił również, że USA nigdy nie powinny brać udziału w wojnie w Iraku. – Byłem przeciwny wojnie w Iraku. Całkowicie przeciwny – mówił w wywiadzie. Jednak agencja AP i telewizja CNN zauważają, że istnieją dowody, iż było odwrotnie.

Jak podaje AP, Biały Dom odmówił komentarza w sprawie zarzutów Trumpa.

Te same zarzuty kandydat Republikanów wielokrotnie powtarzał w środę podczas swojego wiecu w mieście Fort Lauderdale na Florydzie.

Według Reutera Trump już wcześniej krytykował Obamę i Clinton za sposób, w jaki wycofano z Iraku amerykańskie wojska, mówiąc, że pomogło to w utworzeniu IS. Z kolei – jak podaje portal Fox News – byłą sekretarz stanu Trump niejednokrotnie nazywał „diabłem”, gdy „jego sztab sugerował, że fundacja Clintonów jest finansowo powiązana” z Państwem Islamskim.

W zeszłym tygodniu Fox News pisał, że sztab wyborczy Trumpa oskarżył fundację Clintonów o przyjęcie darowizny od firmy powiązanej z Państwem Islamskim. Powołując się na francuskie media, twierdził, że chodzi o francuską grupę Lafarge, która dokonywała transakcji z Państwem Islamskim i innymi grupami zbrojnymi w Syrii, by chronić swoje interesy w tym rejonie. O działalności tej firmy na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie pisał w czerwcu dziennik „Le MOnde”.

RUPTLY/x-news, polskieradio.pl
fot. SHAWN THEW / EPA

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ „Oni są współzałożycielami ISIS” ■■ została wyłączona