■■ Więzień polityczny Zygmunt Miernik odsiaduje wyrok

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 14 sierpnia 2016

– piszmy listy do więzienia!

Zygmunt Miernik został skazany na 10 miesięcy więzienia za to, że w 2013 roku rzucił tortem w sędzię, która wydała kuriozalne postanowienie w sprawie przeciwko gen. Czesławowi Kiszczakowi.

Wykonywanie kary rozpoczęło się po ponad dwóch latach od czynu, kara upłynie z końcem maja przyszłego roku. Skazany ma 63 lata, w 1981 roku był internowany.

Zygmunt Miernik jest więźniem politycznym, jego protest był umotywowany politycznie, a na wysokość wyroku (w apelacji kara wzrosła z 2 do 10 miesięcy) miała niewątpliwie wpływ sytuacja, w której znaczna część środowiska sędziowskiego prowadzi aktywną wojnę z obecnym rządem stając po stronie status quo obowiązującego w III RP.

Obrońcy praw człowieka przez wiele lat i w wielu systemach wypracowali metody opiekowania się więźniami politycznymi. Jedną z nich jest pisanie listów do samego więźnia i do władz. Listy i pocztówki, choćby z pozdrowieniami z wakacji, pokazują samemu siedzącemu, jak i jego otoczeniu, że jest dla nas ważną osobą.

Dla przypomnienia adres:

Zygmunt Miernik
Zakład Karny Wojkowice

ul. Jana III Sobieskiego 298
42-580 Wojkowice

Sytuację, w której znalazł się Zygmunt Miernik skomentowała specjalnie dla nas Zofia Romaszewska

Protest tortowy Zygmunta Miernika był reakcją na głęboką niesprawiedliwość w polskich sądach. Orzeczenie z 2013 roku nie było wyjątkowe, z takim oderwaniem sądów od sprawiedliwości w naszym kraju, powszechnie mamy do czynienia. Równie niesprawiedliwy jest w tej sprawie wyrok bezwzględnego więzienia, a już zwłaszcza tak długi wyrok. Tu powinien zapaść, co najwyżej, wyrok grzywny w wysokości uwzględniającej możliwości finansowe skazanego.

Paweł Piekarczyk niezalezna.pl
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Więzień polityczny Zygmunt Miernik odsiaduje wyrok została wyłączona