■■ Jarosław Kaczyński: „To, że mamy dziś Polskę niepodległą nie mogło się wydarzyć bez tej początkowo niewielkiej, harcerskiej grupy”

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 23 września 2016

Jarosław Kaczyński na premierze książki o KOR

Ta rola była tak znaczna, że można powiedzieć: to, że mamy dziś Polskę niepodległą, to jest coś, co nie mogłoby się wydarzyć bez tej początkowo bardzo niewielkiej, harcerskiej grupy — mówił Jarosław Kaczyński podczas uroczystej promocji książki Justyny Błażejowskiej pt. „Harcerska droga do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do KOR. Nieznana historia KOR-u i KSS „KOR”.

Na spotkaniu są m.in. Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i wielu uczestników Komitetu.

Jarosław Kaczyński proszony o głos, przekonywał:

Szliśmy tą samą drogą, choć ja nie mam tak pięknych początków jak moje koleżanki i koledzy. (…) KOR był wewnętrznie pęknięty: lewicy laickiej, która później zawłaszczyła dziedzictwo Komitetu i niepodległościowa, która była spychana. Była spychana, bo nie ukrywała swoich poglądów, a w dziejach dążenia do niepodległości odegrała ogromną rolę.

Ta rola była tak znaczna, że można powiedzieć: to, że mamy dziś Polskę niepodległą, to jest coś, co nie mogłoby się wydarzyć bez tej początkowo bardzo niewielkiej, harcerskiej grupy. Czasem się z tej harcerskości podśmiewałem, ale do nich, nie za plecami. (śmiech)

Mówiło się, że KOR ma trzy koła: to z 1968 roku, lewicowe, katolickie z KIK i niepodległościowe, harcerskie. (…) Byli także ludzie indywidualni, oddzielni, którzy uczestniczyli w tym nurcie. To było decydujące dla biegu historii, który został rozpoczęty w 1976 roku, który pierwszą kulminację przeżywał w okresie 80-81, a następnie kolejne kulminacje i ostatnią, zwycięską. Dziękuję

— powiedział.

Wcześniej głos – krótko – zabrała premier Beata Szydło, podkreślając dumę, że może być w jednym rządzie z Antonim Macierewiczem.

wpolityce.pl
fot. wPolityce

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Jarosław Kaczyński: „To, że mamy dziś Polskę niepodległą nie mogło się wydarzyć bez tej początkowo niewielkiej, harcerskiej grupy” została wyłączona