■■ Mateusz Morawiecki o Wałęsie: „Był filarem braku rozliczenia, braku dekomunizacji, braku lustracji. Zrobił ogromną krzywdę Polsce”

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 4 października 2016

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który był gościem „Kontrwywiadu RMF FM”, odniósł się do roli, jaką odegrał Lech Wałęsa, a także znaczenia tzw. programu Morawieckiego dla polskiej gospodarki.

To przede wszystkim osoba, która powinna rozliczyć się jednoznacznie ze swojej przeszłości, bo nie zrobił tego na początku lat 90. i zrobił tym ogromną krzywdę Polsce — mówił minister komentując działalność Lecha Wałęsy.

Epizod, który być może nie jest epizodem. I do końca nie wiemy, jak długo on trwał. I do jakiego stopnia tzw. trzymanie na Lecha Wałęsę mogły mieć służby bezpieczeństwa i jak długo. Jeżeli się z tego nie rozliczył po dzień dzisiejszy i ten epizod był bardzo głęboki, co jest niestety wysoce prawdopodobne, to to „trzymanie” mogło być bardzo mocne podkreślił Morawiecki.

Wicepremier przyznał jednocześnie, że nie czuje do Lecha Wałęsy, niechęci, ale brak sympatii.
Wynikającej z tego, że na początku lat 90., kiedy ta sprawa stała się tajemnicą poliszynela i była bardzo szeroko komentowana, nie potrafił powiedzieć „przepraszam”, nie potrafił rozliczyć się ze swojej przeszłości i był w jakimś sensie filarem pewnego nurtu politycznego, braku rozliczenia, braku dekomunizacji, braku lustracji — tłumaczył minister rozwoju.

Mateusz Morawiecki wiele uwagi poświęcił również przedstawionemu przez siebie planowi.
To jest kwestia, jaki model rozwoju gospodarczego wybierzemy. Czy model rozwoju bardzo spolaryzowanego, opartego na nierównościach, czy bardziej zrównoważonego rozwoju, takiego jak chociażby w Skandynawii? My dużo bardziej staramy się wybrać ten drugi model — zaznaczył.

Proszę zauważyć w kontekście tych śmiałych planów, jak pan nazwał, czyli planów zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim stawiamy na kapitał prywatny i na wzrost oszczędności w dłuższej perspektywie. Czyli jak pan zestawia z sobą dwie wielkości, czyli nasz dług publiczny, a z drugiej strony plany inwestycyjne, to to są dwie trochę różne rzeczy, ponieważ z długu publicznego my aż tak dużo pieniędzy nie zakładamy — wyjaśnił wicepremier.

wpolityce.pl
fot. Rafał Guz / PAP

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Mateusz Morawiecki o Wałęsie: „Był filarem braku rozliczenia, braku dekomunizacji, braku lustracji. Zrobił ogromną krzywdę Polsce” została wyłączona