■■ Pozbawić stopni oficerskich sędziów i prokuratorów ! ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ listy, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 2 listopada 2016

Stowarzyszenie GODNOŚĆ Gdańsk


Oczekujemy wszczęcia procedury zmierzającej do pozbawienia stopni oficerskich sędziów i prokuratorów sądów i prokuratur wojskowych wszystkich szczebli, którzy wydawali wyroki w procesach politycznych w latach 1981- 89. Byłby to dobry gest wobec byłych skazanych na 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – czytamy w Liście otwartym Stowarzyszenia Godność do ministra Obrony Narodowej.

Szanowny Pan
Antoni Macierewicz
Minister Obrony Narodowej

Szanowny Panie Ministrze

W dniu 4 listopada Sejm rozpatrzy uchwaloną w Senacie ustawę „O zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz innych ustaw”. Po wielu latach oczekiwań środowiska ludzi represjonowanych doczekały się ustawy, która daje moralne i materialne zadośćuczynienie za doznane represje wyrządzone przez dyktaturę komunistyczną w latach 1955-1990. Ustawa powstaje dzięki postawie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy wspólnie z Urzędem d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych wprowadzili oczekiwane przez nas poprawki (senatorowie Robert Mamontow i Jan Żaryn).

Panie Ministrze, liczymy, że Pan jako były więzień polityczny PRL poprze tę ustawę.

Na marginesie tej ustawy nasuwa się smutna refleksja, że dopiero po 26 latach, kiedy podobno nie ma już komunizmu, Ojczyzna przypomniała sobie o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Żyją jeszcze i to nie w biedzie ci, którzy wsadzali nas do więzień, którzy nas oskarżali i wydawali wyroki. Dziś wyroki są już unieważnione przez Sąd Najwyższy. Wielu z nas na Wybrzeżu skazanych przez Sąd Marynarki Wojennej zastanawia się dlaczego wojskowi sędziowie i prokuratorzy nie zostali pozbawieni stopni wojskowych skoro wydawali wyroki z rażącym naruszeniem praw obywatelskich i niezawisłości sędziowskiej.

Szanowny Panie Ministrze, zbliża się 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jest to dla wielu z nas, skazanych na Wybrzeżu na drakońskie wyroki, wysoce niesprawiedliwe, że ci którzy nas skazywali w mundurach nie zostali pozbawieni nawet stopni wojskowych nie mówiąc już o wydaleniu z wymiaru sprawiedliwości. Naszą winą było tylko to, że ośmieliliśmy się zaprotestować w swoich zakładach pracy przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Od wielu lat Stowarzyszenie Godność upominało się o wydalenie z wymiaru sprawiedliwości wszystkich sędziów i prokuratorów, którzy w PRL brali udział w procesach politycznych. Nadal domagamy się głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Korupcja w sądownictwie warszawskim przy wywłaszczaniu kamienic ma charakter mafijny. Wydawane w ostatnich 3 latach wyroki przez niektórych warszawskich sędziów urągają elementarnej przyzwoitości.

Od Pana Ministra oczekiwalibyśmy wszczęcia procedury zmierzającej do pozbawienia stopni oficerskich sędziów i prokuratorów sądów i prokuratur wojskowych wszystkich szczebli, którzy wydawali wyroki w procesach politycznych w latach 1981- 89. Byłby to dobry gest wobec byłych skazanych na 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W zbiorach IPN wymienieni są wszyscy prokuratorzy i sędziowie sądownictwa wojskowego biorący udział w procesach sądowych w PRL.

Z wyrazami szacunku
Czesław Nowak – Prezes Stowarzyszenia Godność, skazany przez Sąd Mar. Woj. na 4,5 roku więzienia i 4 lata pozbawienia praw publicznych
Andrzej Osipów – Wiceprezes towarzyszenia Godność, skazany przez Sąd. Mar. Woj. na 4 lata więzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych
Andrzej Michałowski – skazany przez Sąd. Mar. Woj. na 5 lat więzienia i 3 lata pozbawienia praw publicznych.

czaspomorza.pl
fot. Janusz Wikowski

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Pozbawić stopni oficerskich sędziów i prokuratorów ! ■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: