■■ Donald Trump wygrywa! Przełomowy moment w dziejach świata, w którym żyjemy! ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 9 listopada 2016

Donald Trump wygrywa! Yankee Doodle Dandy!!!

Dwa dni przed wyborami minęło 30 lat od chwili, kiedy otrzymałem obywatelstwo amerykańskie. Wcześniej jako korespondent Radia Wolna Europa w Nowym Jorku w roku 1980 pisałem o debacie Ronalda Reagana z Jimmy Carterem. Nauczyłem się wtedy rozróżniać zwolenników politycznych takich partii jak w przyszłości Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. W najogólniejszym sensie rozumienia tego. Sam przecież jako pisarz do żadnej partii politycznej nie należę.

Donald Trump od początku rzucił wyzwanie poprawności politycznej. Rzucił w twarz rękawice mediom od których w USA zaczęło się roić od “Gazet Wyborczych” i ekranu z którego wyzierały oblicza Tomasza Lisa i Piotra Kraśki. Oblicza nowego typu dobrze opłacanego kłamcy.

I nagle to wszystko gdzieś się zapada. Idzie ulicą Daniel Olbrychski. Ale już bez aureoli nad głową. Powraca normalność. Ale nie taka jak głosiła żądająca właśnie powrotu do normalności Agnieszka Holland. Płacz zwolenników Hilary Clinton ma swoje uzasadnienie. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to musimy stwierdzić, że obok emocji, chodzi także o pieniądze. I to nie małe pieniądze. Nikt ich zresztą odbierać nie będzie. Ale miejscowa Hanna Walc nie będzie też w glorii paradować po ulicach miast. Skończyło się. Nie wykluczone, że czeka ją proces.

Ameryka znowu staje się Ameryką. Jak za pociągnięciem tajemnej różdżki demokracja zacytowała tytuł gazety Jerzego Urbana.

Stany Zjednoczone z Donaldem Trumpem to ogromna symetryczność tego, co wydarzyło się Polakom z Jarosławem Kaczyńskim, Andrzejem Dudą i Antonim Macierewiczem.

Oba kraje, razem przecież też z Węgrami, powinno połączyć pragnienie odbudowania tego, co tacy jak Soros, czy Adam Michnik próbowali latami zniszczyć. Nie udało się.

Donald Trump wygrywa! Yankee Doodle Dandy!!!

Henryk Skwarczyński • wpolityce.pl
Pisarz i antropolog urodzony w 1952 roku w Felicjanowie k. Koluszek. Studia ukończył w roku 1977 na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy: Czesław Miłosz wobec polskiej tradycji poetyckiej. Szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa zdał egzamin na studia doktoranckie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie przygotowywał rozprawę doktorską na temat Obrazu amerykańskiej demokracji w pismach Alexisa de Tocqueville i Juliana Ursyna Niemcewicza. Debiutował w niezależnym piśmie „Głos” w którym pod pseudonimem Henryk Jundziłł ukazał się, będący kpiną z sowieckiego Politbiura, jego minidramat Wesoły aparacik. W lutym 1980 roku otrzymał azyl polityczny we Francji, a we wrześniu tegoż roku został przyjęty jako uchodźca polityczny przez Stany Zjednoczone. Początkowo pracował w sekcji Radia Wolna Europa w Nowym Jorku, następnie w czasie stanu wojennego jako korespondent „Głosu Ameryki” w Waszyngtonie, a później jako wykładowca w Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. W roku 1986 w przyjął obywatelstwo USA. Jako pisarz amerykański debiutował w roku 1995 w antologii „Paris Transcontinental” opowiadaniem A Poet, Gamblers, and Blackjack. Zjechał świat od Tasmanii i Abu Simbel poczynając, na Serengeti, Angkor Wat i Bora-Bora nie kończąc. Jest autorem takich m. in. książek jak powieści: Słomiane morze i Uczta głupców, ksiazki sensacyjnej Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza, czy prozy autobiograficznej Z różą i księżycem w herbie i ostatnio wydanej przez warszawskie wydawnictwo Prohibita autobiografii pod ironicznym tytułem Szlachcic z Koluszek w Ameryce. Biogram pisarza od roku 2000 ukazuje sie w Marquis Who is Who in America i Marquis Who is Who in the World. Henryk Skwarczyński mieszka z żoną, poetką litewską urodzoną w Ameryce Eglė Juodvalkė, na przedmieściach Chicago w La Grange.

fot. EPA

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Donald Trump wygrywa! Przełomowy moment w dziejach świata, w którym żyjemy! ■■ została wyłączona