■■ „Musimy się na nowo policzyć!” ■ I Pomorski Kongres Pamięci Narodowej ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 14 listopada 2016

Już 18 listopada 2016 r. w Gdańsku, w historycznej hali BHP odbędzie się I Kongres Pamięci Narodowej oragnizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Celem kongresu ma być zintegrowanie środowisk patiotycznych, organizacji, animatorów i wolontariuszy, którzy z poświęceniem, nie żałując czasu, a niekiedy własnych środków finansowych, pracują dla Polski.

Przez ostatnie lata powstało wiele społecznych inicjatyw na rzecz promowania kultury i historii Polski. Także na Pomorzu zaistniały, już na stałe, inicjatywy obywatelskie, które lokalnie przypominają o ważnych wydarzeniach i miejscach z historii naszego kraju. Oddolne przedsięwzięcia, tj.: Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku, kolejne edycje rajdu śladami mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, biegi, turnieje i inne, rozpalają serca Polaków w miłości ku ojczyźnie.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”– pisał Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”.

Te „Archipelagi Polskości”, jak ujął to prof. Andrzej Zybertowicz, świetnie funkcjonują w obrębie swoich miejscowości, ale trudno jest im nawiązać między sobą kontakty, aby skonsolidować je „w większe, lepiej zorganizowane kontynenty polskości” i wytworzyć nową elitę opartą o tradycyjne wartości.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku postanowił wyjść z inicjatywą, która pozwoli zmienić ten stan rzeczy.

Zapraszamy przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji patriotycznych, wolontariuszy, animatorów i organizatorów wydarzeń promujących historię Polski i Polaków, ale nie tylko. Chcielibyśmy żeby w I Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej wzięli udział wszyscy, którzy mają Polskę w sercu a działają lokalnie pracując dla przyszłości Polski. Kongresowi przyświeca hasło Anny Walentynowicz „Musimy się na nowo policzyć!”. Jego celem jest nawiązanie wspólnych kontaktów i ustalenie form współpracy środowisk, którym bliskie jest hasło umiłowania Ojczyzny. Mogą to być różne inicjatywy i organizacje, muszą tyko zaakceptować deklarację „Minimum patriotycznego” zamieszczone w zgłoszeniu i na naszej stronie. IPN ma stworzyć pomost, który usprawni te relacje

– powiedział dla „GPC Pomorze” dr Karol Nawrocki, pomysłodawca Kongresu, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.

Wśród gości Kongresu będą: prezes IPN dr Jarosław Szarek, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, redaktor magazynu „Nowy Obywatel” Krzysztof Wołodźko, przedstawiciel Polonii amerykańskiej Tadeusz Antoniak, dyrektor Programu III Polskiego Radia Adam Hlebowicz.

Kongres będzie trwał cały dzień i zakończy się koncertem Andrzeja Kołakowskiego znanego barda, poety, pedagoga i inicjatora różnych patriotycznych wydarzeń.

Wszystkie organizacje, grupy promujące historię Polski i Polaków, które chciałyby wziąć udział w Kongresie w piątek 18 listopada 2016 r. w historycznej Sali BHP, proszone są o rejestrację na stronie kongrespamiecinarodowej.pl.

Adrianna Garnik
„Dodatek Pomorski” GPC, kongrespamiecinarodowej.pl, niezalezna.pl
fot. kongrespamiecinarodowej.pl

i-pomorski-kongres-pamieci-narodowej

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ „Musimy się na nowo policzyć!” ■ I Pomorski Kongres Pamięci Narodowej ■■ została wyłączona