★☭ Walczący z komunizmem nadal uważani są przez sądy za chuliganów

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 18 listopada 2016

60 lat temu zagłuszarka Radia Wolna Europa w Bydgoszczy zamilkła, o co zadbali uczestnicy manifestacji z listopada 1956 roku. Niestety, ukarani wówczas za ten wyczyn, nadal w świetle prawa traktowani są jak chuligani.

Instytut Pamięci Narodowej dotarł do nowych dokumentów, które pozwolą złożyć wnioski o rehabilitację bydgoszczan skazanych na wysokie wyroki w 1957 roku. Dzięki materiałom, które znalezione zostały przez pracowników IPN, być może uda się wznowić postępowanie dotyczące 16 osób skazanych za zniszczenie zagłuszarki.

W manifestacji 18 listopada 1956 r. wzięły udział blisko trzy tysiące ludzi.
Protestowano przeciwko sytuacji ekonomicznej i politycznej w kraju.

Zagłuszarka fal radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego była symbolem zniewolenia i komunistycznej cenzury. Uczestnicy wydarzeń spalili urządzenie. Już następnego dnia rozpoczęły się aresztowania odpowiedzialnych za zniszczenie zagłuszarki. 12 osób usłyszało wyroki – od kary w zawieszeniu do sześciu lat pozbawienia wolności. Żyje jeszcze trzech skazanych w tych procesach.

W PRL ten patriotyczny zryw był traktowany jak chuligański wybryk – powiedziała mediom Edyta Cisewska, naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy sekretarz PZPR Władysław Gomułka kazał „przykładnie ukarać” uczestników tych wydarzeń. Bydgoska palestra robiła wszystko, aby ludzi oskarżonych o napaść na mienie państwowe uchronić przed wysokimi wyrokami. – mówił Stefan Pastuszewski ze społecznego komitetu obchodów rocznicy spalenia zagłuszarki.

W latach 90. ubiegłego wieku część skazanych złożyła wnioski o rehabilitację, ale sąd nie unieważnił wyroków. Z jednej strony są to bohaterowie naszej historii, a z drugiej, prawnej, są nadal chuliganami – tłumaczy Mieczysław Góra, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, delegatura IPN w Bydgoszczy.

Historycy IPN znaleźli w archiwach dokumenty, których nigdy nie prezentowano w procesach sądowych. „Wystąpiliśmy o wznowienie postępowania o rehabilitację. Sprawy będzie rozstrzygał Sąd Najwyższy” – poinformował prokurator Góra.

18 i 20 listopada na Wzgórzu Wolności przed tablicą upamiętniającą spalenie masztu radiostacji zagłuszającej sygnał radiowy i w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbędą się uroczystości związane z wydarzeniami z 1956 r. W programie: film poświęcony wydarzeniom z 18 listopada 1956., prelekcja, prezentacja książki dr. Marka Rzepy „Propaganda radiowa na Pomorzu i Kujawach. Rozgłośnia Polskiego Radia w Bydgoszczy w systemie indoktrynacji społeczeństwa w latach 1945–1956”. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa IPN „Bydgoski listopad 1956 r. Bydgoszczanie przeciwko sowieckiemu symbolowi zniewolenia”.

ipn.gov.pl, niezalezna.pl
fot. ipn.gov.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ★☭ Walczący z komunizmem nadal uważani są przez sądy za chuliganów została wyłączona