■■ Hans-Olaf Henkel: Rację w sporze o kształt UE ma Kaczyński i Orbán

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 22 listopada 2016

„Nowy moloch europejski byłby drugim Związkiem Radzieckim” – mówił w rozmowie z „Super Expressem” Hans-Olaf Henkel, współautor książki „Niemcy na kozetkę”.

Niemiec w rozmowie z „SE” przyznał, że działania Angeli Merkel dotyczące m.in. przyjmowania uchodźców wynikają z powojennej traumy, którą nadal przeżywają Niemcy.

„Rozumiem, że w Polsce jest nurt publicystyczny straszący tym, że Niemcy rzekomo zapomnieli o odpowiedzialności za okropności drugiej wojny światowej. Zapewniam, że tak nie jest. Zarówno elity, jak i społeczeństwo niemieckie są w pełni świadome, że to Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za drugą wojnę światową. (…) Co więcej – uważam, że to poczucie winy jest aż zbyt rozbudowane i wynikają z niego niekorzystne działania kanclerz Merkel w kwestii na przykład uchodźców” – podkreślił.

Henkel odniósł się także do koncepcji budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

„Zwolennicy tej koncepcji budowy superpaństwa chcą wymazać różnorodność kulturową naszego kontynentu. Był już Związek Radziecki, a po jego rozpadzie mamy różnorodność państw – są niepodległe Ukraina, Litwa, Estonia, Gruzja, Mołdawia itd. Tej różnorodności nie należy niszczyć. A nowy moloch europejski byłby właśnie drugim Związkiem Radzieckim. Oczywiście nie znaczy to, że elity w Brukseli to dyktatorzy w stylu Berii czy Chruszczowa. Ale chodzi o samą ideę tworzenia superpaństwa” – mówił.

W jego opinii ataki europejskich elit na rząd Prawa i Sprawiedliwości należy tłumaczyć, sprzeciwem polskiego rządu wobec budowy superpaństwa europejskiego.

„Ci, którzy mieli czelność atakować Polskę, sami są zwolennikami idei superpaństwa. Myślę, że Jarosław Kaczyński bardzo trzeźwo ocenia sytuację, tak jak przez lata umiał analizować to, co dzieje się na Wschodzie, także widzi, co dzieje się w Brukseli, jakim zagrożeniem dla Europy w ogóle jest idea superpaństwa, stanów zjednoczonych Europy. Jej zwolennicy siłą rzeczy nie są zadowoleni ze zmian trwających w Polsce”
– tłumaczy.

Zaznaczył, że Brexit może być tym czynnikiem, który oprzytomni brukselskie elity, że dalsza integracja nie jest dobrym wyjściem.

„Myślę, że zdecydowanie tak. Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE, jest bardzo negatywnym zdarzeniem zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Niemiec czy nawet Polski. Ma też jednak jeden plus – może się okazać sygnałem alarmowym, który uświadomi elitom europejskim, że nie tędy droga, że rację w sporze o kształt Unii Europejskiej mają zwolennicy wspólnoty państw narodowych Victor Orbán czy Jarosław Kaczyński” – podkreślił.

Super Express, stefczyk.info
fot. YouTube

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Hans-Olaf Henkel: Rację w sporze o kształt UE ma Kaczyński i Orbán została wyłączona