■■ Blisko 500 policjantów z przeszłością w PRL-​u straci swoje stanowiska

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 25 listopada 2016

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński podczas swojej wizyty w Poznaniu zapowiedział, że do końca roku osoby, które zaczynały swoją służę w Milicji Obywatelskiej, nie powinny już pełnić funkcji kierowniczych.

• Do końca roku prawie 500 funkcjonariuszy policji może stracić pracę
• Wśród nich są głównie osoby, które swoją służbę rozpoczynały w MO,
  a pełnią obecnie funkcje kierownicze w policji
• Zmiany kadrowe zapowiedział w Poznaniu wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński

Takich osób jest 474 w polskiej policji, i stanowią oni 16,5 proc. wszystkich osób pełniących funkcje kierownicze. To jest znacząca jeszcze liczba, bo należy ją zestawić z liczbą, która pokazuje, ile w ogóle milicjantów jeszcze jest w policji – a jest ich 8,5 proc. w całej 100-tys. formacji – podkreślał wiceminister.

Według niego liczby te pokazują, że przez ponad 25 lat w polskiej policji dochodziło do „preferowania” osób, które rozpoczynały swoją służbę w MO. Zieliński tłumaczył w Poznaniu, że to komendanci na swoich szczeblach podejmują decyzje, ale resort „oczekuje, że te decyzje zostaną zrealizowane do końca roku”.

– Jestem przekonany, że zostaną zrealizowane, bo czas najwyższy po ponad 26 latach Polski niepodległej, Polski suwerennej, żeby formacje państwowe, które powstały właśnie w wolnej Polsce, mogły już w swoich szeregach w funkcjach kierowniczych mieć tych, którzy zaczynali w nich służbę, a nie wcześniej, w PRL-u – mówił.

– My nikogo nie usuwamy ze służby. W policji mogą dokończyć swoją służbę ci, którzy zaczynali w MO, ale nie będą już pełnili funkcji kierowniczych – zaznaczył wiceminister.

W jego ocenie trzeba dać szansę tym funkcjonariuszom, którzy także mają już uprawnienia emerytalne, a którzy swoją pracę rozpoczęli już w strukturach policji, która – jak przypomniał Zieliński – powstała na mocy ustawy z kwietnia 1990 roku. – Kiedy oni mają sprawdzić się w swoich rolach? – pytał Zieliński.

– To są zdolni oficerowie, doświadczeni już, ale jeszcze pełni energii. Trzeba dać im szanse. Jestem przekonany, że ta decyzja () jest słuszna, a komendanci pełniący dziś swoje funkcje podejmują decyzje indywidualne – oczywiście na własną odpowiedzialność – ale to jest tak, że oczekujemy, że tę zasadę zrealizują – mówił.

Wiceminister podkreślił, że odsunięcie z funkcji kierowniczych funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali swoją służbę w strukturach MO ma bardzo szerokie poparcie i w szeregach policji, i społeczeństwie. – Tak, że wydaje mi się, że sprawa jest zupełnie oczywista – podsumował wiceminister.

Adam Hrynkiewicz • wiadomosci.wp.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Blisko 500 policjantów z przeszłością w PRL-​u straci swoje stanowiska została wyłączona