■■ 13 grudnia odsłonięcie pomnika Antoniego Browarczyka

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 28 listopada 2016

Hołd dla ofiar komunizmu

Był jedną z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Pomnik Antoniego Browarczyka jest już w Gdańsku. Ma upamiętniać osoby, które straciły życie, walcząc z komunizmem w latach 80-tych. Jego odsłonięcie planowane jest na 13 grudnia.

Antoni Browarczyk to jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. 20-letni wówczas chłopak został zastrzelony przez milicjantów podczas protestu, który odbył się 17 grudnia 1981 roku. Dotychczas sądzono, że Browarczyka zastrzelono na Targu Rakowym, niedawno jednak do Instytutu Pamięci Narodowej zgłosił się świadek – Jarosław Dziubek. Twierdzi, że chłopaka zastrzelono w pobliżu Targu Drzewnego.

STARANIA O POMNIK

Już od wielu lat rodzina wraz z grupą aktywistów próbuje stworzyć w miejscu zbrodni pomnik. Taki plan pojawił się już 5 lat temu. Wtedy jednak nie udało się go zrealizować ze względów formalnych. Teraz udało się dopiąć wszystkie szczegóły i pomnik, mający formę płaskorzeźby, zostanie odsłonięty 13 grudnia.

W związku z tym, że są rozbieżności co do tego, w którym konkretnie miejscu zginął Antoni Browarczyk, przyjęliśmy, że pomnik powstanie w miejscu, w którym protestujący znaleźli ciało Antoniego, położyli je na ławce i zanieśli do szpitala, mówi Robert Kwiatek, jeden z gdańszczan zaangażowanych w akcję stworzenia pomnika.

AKTA IPN

Dla niego punktem przełomowym, który zadecydował o tym, że zrodziła się chęć ustawienia pomnika, była lektura akt Instytutu Pamięci Narodowej na temat bezskutecznych poszukiwań zabójcy.

Przerażająca lektura pokazująca niesamowite matactwo, wręcz niechęć do wyjaśnienia tej zbrodni, stek kłamstw, a jednocześnie olbrzymi brutalizm, bo są tam m.in. zdjęcia z prosektorium, zdjęcia śladów po kulach na budynkach Żaka czy Lotu. – To mnie przytłoczyło bardzo, nie potrafiłem się z tym oswoić i w pewnym momencie uznaliśmy wspólnie z różnymi ludźmi, także oczywiście z rodziną, że konieczne jest upamiętnienie Antoniego Browarczyka – mówi Robert Kwiatek.

Sylwester Pięta • radiogdansk.pl
fot. Mateusz Ochocki / Agencja KFP – W grudniu 2011 Antoni Browarczyk został upamiętniony na fasadzie siedziby NSZZ Solidarność
fot. Sylwester Pięta

Antoni Browarczyk (ur. 21 października 1961 w Gdańsku, zm. 17 grudnia 1981 tamże) – jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce.

Był kibicem Lechii Gdańsk, uczestnikiem duszpasterstwa dominikańskiego, angażował się w rozwieszanie plakatów „Solidarności”. W działalność przeciwko wprowadzenia stanu wojennego aktywnie włączył się już 13 grudnia 1981 roku. W nocy z 13/14 grudnia 1981 roku był świadkiem aresztowań działaczy „Solidarności”. 16 grudnia uczestniczył w walkach ulicznych w Gdańsku. 17 grudnia został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Łostowickim.

13 grudnia 2008 Antoni Browarczyk został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

17 grudnia 1981, powracając do domu z praktyki w zakładzie elektromechanicznym, Antoni Browarczyk natrafił na demonstrację pod gdańską siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Mimo, że nie wziął w niej udziału, został trafiony w głowę wystrzelonym pociskiem.

Jego ciało zostało przetransportowane do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Ławka uliczna, na której go przenoszono, została obrzucona petardami. W szpitalu stwierdzono uszkodzenie rdzenia kręgowego i pnia mózgu. W wyniku resuscytacji przywrócono krążenie krwi, ale Browarczyk pozostał w stanie śmierci klinicznej. Zmarł sześć dni później (23 grudnia), jednak najbliższa rodzina, która przedostała się do szpitala dzień po tragedii, twierdzi, że śmierć była natychmiastowa. Ciało zmarłego nie zostało wydane rodzinie, dopiero po dwóch tygodniach rodzina otrzymała zgodę na pogrzeb, który odbył się 31 grudnia 1981 roku.

Bezpośredni sprawca zabójstwa nie został nigdy odkryty[4]. Według rodziny zabitego Browarczyk miał dzień przed tragedią powiedzieć, że jest śledzony [potrzebny przypis].

W 2011 powstała inicjatywa budowy pomnika upamiętniającego Antoniego „Tolka” Browarczyka i pozostałe gdańskie ofiary stanu wojennego. Kibice Lechii Gdańsk aktywnie zaangażowali się w akcję zbierania podpisów poparcia dla tej inicjatywy.

wikipedia

Reklama

Możliwość komentowania ■■ 13 grudnia odsłonięcie pomnika Antoniego Browarczyka została wyłączona

%d blogerów lubi to: