■■ Upadek legendy

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 1 grudnia 2016

Józef P. był bohaterem mojej młodości.

W rzeczywistości stanu wojennego jego wyczyn polegający na ukryciu przed komuną 80 mln zł należących do Solidarności i przekazaniu ich do depozytu u arcybiskupa (dziś kardynała) Henryka Gulbinowicza sprawił, że jawił się niemal jako nasze rodzime wcielenie Robin Hooda.

Jednak jego udział w bankiecie z okazji 90. urodzin Wojciecha Jaruzelskiego w 2013 r. wskazywał, że wielka legenda zaczyna rozmieniać się na drobne.

Niestety, ujawnione wczoraj fakty wskazują, że te „drobne” miały również jak najbardziej wymierną naturę. Zarówno liczba korupcyjnych zarzutów, jak i doniesienia o posiadanych przez organa ścigania dowodach, a także fakt, że śledztwo w tej sprawie przeprowadzone zostało jeszcze w 2015 r. (choć bez postawienia zarzutów), wskazują na poważne kłopoty senatora i byłego europosła PO. Wciąż mam jednak nadzieję, że znajdzie się jakieś, choćby ludzkie, wytłumaczenie takiego postępowania. Jako europoseł był przecież lepiej niż godziwie wynagradzany.

Nie przesądzam o jego winie. Okoliczności jednak wskazują, że jedna z ikon Solidarności mogła zapomnieć, iż „solidarni” znaczy także „równi”. Wobec prawa w szczególności!

Adrian Stankowski • Gazeta Polska Codziennie
niezalezna.pl, fot. matviey.flog.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Upadek legendy została wyłączona