■■ Józef Pinior nie trafi do aresztu!

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 2 grudnia 2016

Podobnie jak biznesmen Krystian S. i asystent b. senatora, Jarosław Wardęga…

B. senator Józef Pinior nie trafi do aresztu – zdecydował w czwartek poznański sąd rejonowy, odrzucając wniosek prokuratury w tej sprawie.

Pinior jest podejrzany o korupcję, usłyszał dwa zarzuty, grozi mu do 8 lat więzienia.

Sąd nie uwzględnił też wniosków prokuratury ws. aresztów dla dwóch innych osób. Po wyjściu z sali sądowej Pinior podziękował obecnym w czwartek w sądzie działaczom opozycyjnym z czasów PRL, m.in. Henrykowi Wujcowi i Karolowi Modzelewskiemu.
Byliśmy razem 40 lat temu, w latach 70., w pierwszej Solidarności, w stanie wojennym, w budowie demokratycznej Polski, jesteśmy dziś razem, walcząc (…) o to, żeby Polska była państwem europejskim, państwem rządów prawa i praw człowieka — powiedział.

Sąd rozpoczął badać sprawę aresztów w czwartek po południu, na rozpatrzenie dokumentów i decyzję trzeba było czekać ok. 9 godzin. B. senator wraz z 10 innymi osobami został zatrzymany przez CBA we wtorek rano. Poznański wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej poinformował w czwartek rano, że wnioskuje o tymczasowy areszt dla b. senatora, jego asystenta Jarosława Wardęgi (zgodził się na podawanie nazwiska), oraz biznesmena Krystiana S. . Zdaniem prokuratury, wniosek o areszt uzasadniała obawa matactwa procesowego.

Józef Pinior jest podejrzany o przyjęcie wiosną zeszłego roku 40 tys. zł za załatwienie w instytucjach państwowych i samorządowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Śledczy zarzucają mu także przyjęcie 6 tys. zł za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Pinior nie przyznał się do zarzutów, odmówił składania wyjaśnień. B. senator, jego asystent Jarosław Wardęga, oraz dziewięć innych osób zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Józef Pinior to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej Solidarności w latach 80. Po 1989 r. był związany z różnymi formacjami lewicowymi; w latach 1998-99 był wiceszefem Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat został senatorem z rekomendacji PO. Zarówno w PE, jak i w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

PAP, gazetawroclawska.pl, wpolityce.pl
fot. Jakub Kaczmarczyk / PAP

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Józef Pinior nie trafi do aresztu! została wyłączona