★☭ Musimy dekomunizować punktowo

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 15 grudnia 2016

– Dopóki nie zrobimy bardziej kompleksowych porządków, musimy pudrować tamten system. Odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to – moim zdaniem – działania kosmetyczne – powiedział w programie Kulisy Spraw publicysta, autor książek o zbrodniach komunistycznych Tadeusz Płużański.

Gość odniósł się w ten sposób do zapowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dotyczącej działań mających na celu odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi.

Jak przyznał Tadeusz Płużański, popiera on ideę Antoniego Macierewicza. – Nie podważymy całego PRL-u jako bytu zbrodniczego, okupacyjnego i de facto nielegalnego. Staramy się natomiast wprowadzać pewne korekty – wyjaśnił.

Dodał, że przykładem tego typu korekt jest np. zmiana nazw ulic, odebranie części funkcjonariuszy PRL-owskich przywilejów emerytalnych czy próba odebrania oficerskich stopni „tym dwóm komunistycznym zbrodniarzom”.

– Życzyłbym sobie, abyśmy poszli drogą Węgier, którzy powiedzieli, że nie mają nic wspólnego z obcym państwem komunistycznym, a w swojej konstytucji odwołali się do Węgier przedwojennych. Póki co nie ma jednak większości parlamentarnej by tę zmianę przeprowadzić więc musimy dekomunizować punktowo i punktowo reagować na tę straszną, gigantyczną spuściznę PRL-owską – podsumował Płużański.

Gospodarzem audycji był Rafał Dutkiewicz.

Polskie Radio
fot. Tadeusz Zagoździński/PAP/Archiwum

Reklamy

Możliwość komentowania ★☭ Musimy dekomunizować punktowo została wyłączona