■■ Odebrać Virtuti Militari zdrajcom Polski

Posted in ■ aktualności, ■ listy, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 17 grudnia 2016

List POKiN do prezydenta Andrzeja Dudy

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Dr Andrzej Duda

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana z prośbą o odebranie Orderu Wojennego Virtuti Militari posiadającym go jeszcze funkcjonariuszom oraz tajnym współpracownikom Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej oraz formacji kontynuujących wrogą Polsce działalność, oficerom Gwardii i Armii Ludowej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także obywatelom RP, mającym w swoim życiorysie służbę w Armii Czerwonej lub w cywilnych i wojskowych sowieckich organach bezpieczeństwa (NKWD, KGB, Smiersz, GRU itp.).

Przypominam, że w 2007 roku zwróciliśmy się w tej sprawie do ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a rok później z satysfakcją dowiedzieliśmy się, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał mu listę ponad stu żyjących kawalerów Virtuti Militari, którym powinien on zostać odebrany. Ta sprawa nie została jednak podjęta i dlatego zwracamy się Pana z prośbą o dokonanie przeglądu żyjących jeszcze oraz zmarłych posiadaczy tego odznaczenia i usunięcie z jego grona wszystkich, którzy otrzymali je nie za walkę o niepodległość Polski, lecz za wierność sowieckiej racji stanu, często przejawiającą się w mordowaniu i represjonowaniu żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 roku.

Jako pierwszy powinien zostać pośmiertnie pozbawiony tego orderu współpracownik Informacji Wojskowej z lat 40. (pseudonim „Wolski”), późniejszy sowiecki namiestnik w Warszawie Wojciech Jaruzelski.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP ma prawo odebrać Virtuti Militari w przypadku, gdy „odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu”. Najwyższy już czas zmyć hańbę z najwyższego polskiego odznaczenia bojowego!

dr Jerzy Bukowski
rzecznik POKiN

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Odebrać Virtuti Militari zdrajcom Polski została wyłączona

%d blogerów lubi to: