■■ Dokumenty dotyczące agenturalnej działalności Lecha Wałęsy

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 29 grudnia 2016

W połowie listopada krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im prof. Jana Sehna miał wydać ekspertyzę w sprawie prawdziwości dokumentów z tzw. „szafy Kiszczaka” na temat agenturalnej działalności byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Do tej pory nie są jednak znane szczegóły ekspertyzy. O tym, co jej wyniki mogą wnieść do publicznej debaty na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy, mówił w programie Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN.

Ekspertyza jest odraczana w czasie. Jak podkreślił prof. Sławomir Cenckiewicz, komisja ścigania wydała komunikat, w którym była mowa o „wnikliwości badań i posiadanym materiale porównawczym niezbędnym do przeprowadzenia analizy grafologicznej”. Przyznał jednak, że nie wie dlaczego tyle trwają te badania.

Pozostaje mi wiara w to, że komunikat ten odpowiada prawdzie i że komisja ścigania jest bliska zakończenia tej analizy grafologicznej – zaznaczył gość. Dodał, że analiza trwa „już bardzo długo”. – Zlecił ją poprzedni zespół kierujący prokuraturą Instytutu Pamięci Narodowej – zaznaczył prof. Cenckiewicz.

Odniósł się także do doniesień o rzekomym sfałszowaniu akt. – Gdyby wejść w kuriozalną opowieść o fałszowaniu dokumentów to musielibyśmy założyć, że jakiś zespół superfałszerzy fałszuje nie tylko wytwór agenturalnej pracy Lecha Wałęsy – czyli jego rękopiśmienne doniesienia agenturalne –  ale również wszystkie zawarte w nich opisy rękopiśmienne zadań, ocen, charakterystyk napisany ręką oficera prowadzącego – podkreślił gość.

W programie prof. Cenckiewicz nawiązał także do napisanej przez siebie książki „SB a Lech Wałęsa”. – Po raz pierwszy mogę powiedzieć, że w nieodległym czasie ukaże się kolejna książka, która będzie niejako kontynuacją tego tytułu.

Profesor Cenckiewicz opowiadał też m.in. o tym jak akta SB trafiały do Lecha Wałęsy i kto je przechowywał.

więcej w całej rozmowie

Rafał Dudkiewicz • polskieradio.pl
fot. EASTNEWS/AP/FOTOLINK

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Dokumenty dotyczące agenturalnej działalności Lecha Wałęsy została wyłączona