■■ Piotr Duda: Mamy cyrk, bo Platforma nie może się pogodzić z przegraną

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 1 stycznia 2017

Im większy jazgot i kabaret opozycji, tym większe przekonanie, że rząd dobrze robi…

wPolityce.pl: Wokół rządu PiS słychać ostre emocje. Słyszymy o kolejnych zamachach na demokrację, o budowaniu totalitarnej władzy, o niszczeniu kolejnych zasad i ważnych przepisów. Nie wstyd Panu za partię, której „Solidarność” zaufała?

Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”: Oglądam ten kabaret, jaki robi opozycja. Nie wiem, czy mnie to śmieszy czy już bawi… Im większy jazgot z ław opozycji słyszę, tym jestem bardziej przekonany, że zmiany idą w dobrym kierunku. Widać, że prawica jest konsekwentna w działaniu. Co myślała sobie opozycja, PO i Nowoczesna? Że Zjednoczona Prawica wygrywając wybory będzie jedynie administrowała krajem? Jeśli tak, to się politycy opozycji grubo mylili. Po to prawica wygrała wybory, by realizować postulaty, o których mówiła w kampanii wyborczej.

To uzasadnia zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, służby cywilnej, mediów itd.?

Żeby wprowadzać zmiany rząd musi mieć narzędzia. Dlatego to, co robi klub PiS, jest uzasadnione. Przecież większość obywateli wybrała prawicę. To, co PiS robi, jest dla mnie normalne, nie widzę niczego nadzwyczajnego. Krzyki na cały świat o łamaniu konstytucji, o tym, że w Polsce skończyła się demokracja, to jest jakaś bzdura. Ci ludzie nie pamiętają, co koalicja PO-PSL robiła przez ostatnie 8 lat?

Co robiła?

Myśmy alarmowali, że brak dialogu społecznego, że łamana jest konstytucja, art. 20 mówiący o dialogu społecznym. Wtedy jednak tych panów to nie interesowało. Tak można mówić o sprawie wieku emerytalnego, o debacie referendalnej. Czy politycy opozycji sądzą, że nie pamiętamy, że pani marszałek Kopacz i pan marszałek Borusewicz nie wpuścili przedstawiciela 3 mln Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum? Gdzie ci ludzie byli wtedy? Nie pamiętają, co się działo?

Dlaczego w Pana ocenie teraz zauważają to, co przez lata im nie przeszkadzało?

Oni nie mogą się pogodzić z tym, że przegrali wybory. Pokazują obecnie swoją siłę. Jednak to nie jest siła wynikająca z poparcia społecznego, z poparcia ludu. To jest siła medialna, którą oni posiadają w kraju i za granicą.

Na Polskę często spada krytyka również zza granicy, często ludzi z najwyższej półki.

Dziwię się, że w tym tonie wypowiadał się także Martin Schulz. On tak chętnie chce karcić Polskę, Polaków i rząd PiS-u, mówi o jakimś zamachu stanu. Ja rozmawiałem z nim w Polsce, w Sosnowcu, gdy przybył z wizytą do naszego kraju. Prosiłem go wtedy, by porozmawiał z premierem Tuskiem o braku dialogu w naszym kraju, mówiłem, że nie działa Komisja Trójstronna. Wtedy Schulz powiedział mi, że on nie może się mieszać w wewnętrzne sprawy Polski.

Teraz zmienił zdanie.

Teraz okazuje się, że Schulz jednak może się mieszać… To zaskakująca przemiana. Widać o co w tym wszystkim chodzi. To wszystko oznacza, że im większy jazgot słychać wokół rządu PiS, tym mocniej jestem przekonany, że PiS idzie w dobrym kierunku. Mamy przejaw hipokryzji do sześcianu. Teraz opozycja alarmuje, że PiS chce wyrzucać pracowników służby cywilnej, ale przecież PO chciała ustawy o racjonalizacji zatrudnienia. Rządzący chcieli wyrzucać tysiące zwykłych pracowników, w tym urzędników. Zwykłych pracowników chciano zwalniać, a nie dyrektorów czy kierowników.

PO jednak się to nie udało.

Tę ustawę zatrzymaliśmy, choć próbowano nas odsunąć choćby od konsultacji. A teraz PO chce ze związkami konsultować ustawę o służbie cywilnej. Dziś opozycja łapie się za głowę, pytając o media. Ale jak zwalniali tysiące pracowników TVP i przenosili do zewnętrznych firm to wszyscy milczeli. Myśmy protestowali, ale nikt nas nie słuchał. To, co robi teraz opozycja, to hipokryzja! Niech więc krzyczą, PiS musi być konsekwentny. Rząd musi realizować postulaty przez wzgląd na tych, którzy poparli PiS. Oni czekają na realizację postulatów partii. Protestują ci, którzy na PiS nie głosowali. Mamy cyrk, bo PO nie może się pogodzić z przegraną. Platforma liczyła, że będzie rządzić wiecznie. Niestety dla nich, nie będzie…

Stanisław Żaryn • wpolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Piotr Duda: Mamy cyrk, bo Platforma nie może się pogodzić z przegraną została wyłączona