■■ Marsz ku czci Bandery – policzek od sąsiada

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 3 stycznia 2017

Ponad 1000 osób w niedzielę uczestniczyło w dorocznym marszu, w 108. rocznicę urodzin Stepana Bandery, przywódcy ukraińskich nacjonalistów w Kijowie. Niesiono pochodnie i wykrzykiwano nacjonalistyczne hasła. Podobne marsze miały też miejsce we Lwowie oraz Zaporożu. Tam maszerowało po kilkaset osób.

Marsz rozpoczęto przy pomniku Tarasa Szewczenki w Kijowie, skończono na Chreszczatyku, głównym placu Kijowa. Tak jak co roku, organizatorem była nacjonalistyczna partia „Swoboda”.

Kilkuset policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej MSW musiało zabezpieczać marsz ukraińskich nacjonalistów. Do incydentów nie doszło.

„W niektórych sytuacjach – nie zawsze – to już zależy od kunsztu dyplomatycznego jest potrzebna pewna interwencja ambasady polskiej w Kijowie lub naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – ocenił w rozmowie z „Radiem Maryja” dr Jerzy Bukowski, rzecznik organizacji kombatanckich i niepodległościowych z Krakowa.

„Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że nasz najbliższy sąsiad, z którym chcemy współpracować, któremu chcemy pomagać w integrowaniu się z Unią Europejską bez przerwy daje nam takie policzki w postaci czczenia osób będących dla Polski w sposób jednoznaczny zbrodniarzami wojennymi” – dodał Bukowski.

tvp.info, radiomaryja.pl, fronda.pl
fot. Sergey Dolzhenko / EPA

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Marsz ku czci Bandery – policzek od sąsiada została wyłączona