■■ Prezydent-elekt Donald Trump odwołuje wszystkich ambasadorów USA ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 9 stycznia 2017

Amerykański prezydent-elekt Donald Trump, który obejmie swój urząd 20 stycznia, podjął decyzję o odwołaniu wszystkich ambasadorów politycznych USA, których mianował odchodzący z Białego Domu Barack Obama. Dyplomaci mają ustąpić ze stanowisk najpóźniej w dzień zaprzysiężenia Trumpa.

Decyzja Donalda Trumpa wywołała liczne komentarze, zarówno te pozytywne, jak i krytyczne. Stany Zjednoczone posiadają dwa rodzaje ambasadorów. Oprócz zawodowych dyplomatów są również ambasadorowie polityczni, mianowani przez prezydenta, będący jego współpracownikami i sojusznikami. Jak podaje „New York Times”, decyzja o zwolnieniu wszystkich ambasadorów politycznych do dnia 20 stycznia spowoduje, że część placówek może pozostać nieobsadzona przez wiele miesięcy. Wszystkiemu winny jest regulamin mówiący o tym, że prezydent chcąc mianować nowego ambasadora, w każdym z przypadków musi otrzymać na to zgodę senatu, co zdecydowanie wydłuży proces obsadzania placówek dyplomatycznych.

Pomimo sugestii kierowanych przez polityków i media dotyczących rozpatrywania każdego z przypadków osobno, Donald Trump zdecydowanie zapowiedział, że wszyscy ambasadorowie polityczni mają opuścić swoje stanowiska i nie będzie od tego żadnych wyjątków.

Nowy prezydent mianował już ambasadora w Chinach, którym został Terry Branstada, gubernator stanu Iowa. Z kolei ambasadorem w Izraelu zostanie David Friedman.

NYTimes, PCh24.pl, „Do Rzeczy”

z komentarzy:
w-ambasadach-ubecki-pomiot

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Prezydent-elekt Donald Trump odwołuje wszystkich ambasadorów USA ■■ została wyłączona