■■ „To sytuacja straszna dla Polski, że byli esbecy stanęli na czele tajnych służb po ’89 roku” ■■

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 27 stycznia 2017

Nigdy w historii IPN nie ujawniono 6,5 tys. jednostek archiwalnych. Historyk doceni to, co się stało. (…) To naprawdę bardzo wielki krok w kierunku ujawnienia wszystkiego. Pewnie najciekawsze przed nami. Robimy wszystko, żeby zostało to w 100 proc. ujawnione — mówił o odtajnieniu zbioru zastrzeżonego IPN prof. Sławomir Cenckiewicz, który był pierwszym gościem programu „Warto rozmawiać” (TVP1)

Te materiały są interesujące, ale nie są wstrząsające, porażające — tłumaczył historyk.

Prof. Cenckiewicz zaznaczył jednak, że ujawnione dokumenty obnażają działalność Gromosława Czempińskiego w okresie PRL. Ogłoszono go wielkim Bondem III RP — ironizował rozmówca Jana Pospieszalskiego.

Stał się twarzą nowych służb. To pewien paradoks – paradował z Amerykanami, ale to sytuacja straszna dla Polski i polskich tajnych służb, że byli esbecy stanęli na czele tajnych służb po ‘89 roku. On jest jednym z nich — przypomniał Cenckiewicz.

Wyczuli wiatr historii – była Moskwa, jest Waszyngton. Stali się oferentami nowego patrona i to uratowało im głowy — dodał.

Ci ludzie byli zatruci praktykami rodem z Moskwy — zaznaczył historyk.


wpolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ „To sytuacja straszna dla Polski, że byli esbecy stanęli na czele tajnych służb po ’89 roku” ■■ została wyłączona