■■ Merkel w szoku. Nie była przyzwyczajona do sprzeciwu ze strony Polski ■■

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 7 lutego 2017

Angela Merkel spotkała się dziś w Warszawie z premier Beatą Szydło

Kanclerz Niemiec zapewne liczyła, że osobistą wizytą “ugra” coś politycznie. Niestety dla Berlina – rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zamierza w każdej sprawie przytakiwać Niemcom, tak jak robił to Donald Tusk oraz Ewa Kopacz i przyjaciele.

Kwestie gospodarcze, energetyczne oraz bezpieczeństwa zdominowały pierwsze rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premier Polski Beatą Szydło.

Premier naszego rządu – ku zdziwieniu niemieckich komentatorów – bardzo zdecydowanie wyraziła się o Nord Stream 2, który zagrażałby bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Powiedziała, że projekt (Nord Stream 2 – red.) jest dla Polski nie do zaakceptowania. O jego realizację mocno zabiegają Niemcy i Austria. Przeciw są kraje Grupy Wyszehradzkiej.

– Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą sąsiadują – mówiła premier Szydło, wyrażając nadzieję na pogłębienie współpracy. – Dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest koniecznie dla przyszłości projektu europejskiego – przekonywała.

– Polskie przedsiębiorstwa po stronie niemieckiej są mile widziane – mówiła Angela Merkel.

Obie panie rozmawiały także o sytuacji swoich obywateli w kraju sąsiednim. Premier Szydło zaznaczyła, że muszą zostać podjęte kroki w kierunku poprawienia sytuacji Polaków w Niemczech, którzy nie mają statusu mniejszości (choć mieszka ich tam prawie 2 miliony).

Beata Szydło dała też do zrozumienia Angeli Merkel, że Polska chce być suwerennym i podmiotowym krajem, a Unia Europejska musi działać w poszanowaniu dla państw narodowych.

newsweb.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Merkel w szoku. Nie była przyzwyczajona do sprzeciwu ze strony Polski ■■ została wyłączona