■■ Politycy, trzymajcie się z dala od IPN ■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 19 lutego 2017

Niepokoi mnie i martwi zamieszanie personalne w kierownictwie Instytutu Pamięci Narodowej związane z podaniem się do dymisji jego wiceprezesa profesora Krzysztofa Szwagrzyka – osoby wielce zasłużonej dla odnajdywania i identyfikowania szczątków ofiar stalinowskiego reżimu.

Dobrze się stało, że nowy prezes IPN doktor Jarosław Szarek właśnie jemu powierzył funkcję swojego zastępcy. Był to bowiem wyraźny sygnał, że poszukiwanie rozsianych w wielu anonimowych dołach śmierci w całej Polsce zwłok Żołnierzy Niezłomnych będzie jednym z priorytetów obecnego kierownictwa Instytutu.

Nie zamierzam roztrząsać szczegółów tej odłożonej – na razie – dymisji, ani zastanawiać się nad jej drugim czy nawet trzecim dnem. Interesuje mnie wyłącznie to, aby tak ważna instytucja państwowa działała harmonijnie i skutecznie skupiając się wyłącznie na pamięci historycznej i żeby nie wtrącali się do jej pracy politycy z żadnej partii.

Instytut Pamięci Narodowej jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków, dla których ważne są narodowe imponderabilia, a właśnie dzięki jego misji jest ich coraz więcej, zwłaszcza w młodych pokoleniach, ponieważ znakomicie wypełnia edukacyjne zadania.

Nie powinien być więc poddawany żadnym naciskom z zewnątrz, a życzliwi mu politycy niech pozwolą w spokoju pracować prezesowi i ludziom, których sobie dobrał.

Spór wokół IPN powinien pomóc rozwiązać prezydent Duda.
Zanim pamięć o Wyklętych zostanie utopiona w ambicjach i frakcyjnych wojenkach.

Jerzy Bukowski • wpolityce.pl
fot. ipn.gov.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Politycy, trzymajcie się z dala od IPN ■ została wyłączona