■■ Andrzej Rozpłochowski: Redaktor Karnowski na wojnie ze śląskim IPN-em ■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ listy, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 25 lutego 2017

List otwarty

Panu Michałowi Karnowskiemu nie podoba się (i słusznie) antypolska działalność Ruchu Autonomii Śląska, ale atakuje… śląski Oddział IPN w Katowicach (?), którego dorobek jest jednym z najlepszych w Polsce! Czyni to w trakcie swojego wywiadu z prezesem IPN, dr Jarosławem Szarkiem, zamieszczonym na portalu wpolityce.pl 18 lutego 2017 r. Ceniłem sobie dotąd postawę pana redaktora na innych polach, ale tutaj zachowuje się on jak słoń w składzie porcelany z typową arogancją „warszawki”. Rozumiem też jego dobre intencje, ale przypomnę, że – dobrymi intencjami najczęściej wybrukowana jest droga do piekła! Z imieniem Polski na ustach wylewa on dziecko z kąpielą, nie mając nawet świadomości, jakie na Śląsku czyni i już poczynił niepotrzebne szkody, zwłaszcza wobec pracowników oddziału IPN.

Historia Górnego Śląska i realia tego regionu w dniu dzisiejszym, to nie historia i obecne realia Mazowsza, panie redaktorze. Ale w pańskim rozumowaniu nie ma to znaczenia. Pan wie swoje i tnie szablą równo, raz po tarczy a raz w ….. . Usilnie i wręcz nieprzyzwoicie, bo publicznie molestuje pan pana prezesa J. Szarka i stawia go w nieprzyjemnej sytuacji. Zaczyna pan od zdań typu: dlaczego historycy IPN konsekwentnie biorą udział w debatach przez RAŚ organizowanych; periodyk wydawany przez katowicki IPN niezwykle życzliwy wobec działań RAŚ; czy przyjrzy się pan tej sprawie? A kiedy pan prezes Szarek rzeczowo wyjaśnia i argumenty pana neutralizuje, pan szarżuje już z jednoznacznymi wręcz żądaniami: może pan zmienić kierownictwo oddziału, które na organizowanie dyskusji przez RAŚ się godzi; zadaniem, jakie ma do wykonania oddział, jest wsparcie polskiej racji stanu na Śląsku, agresywnie atakowanej przez RAŚ, tego jednak nie robi

Kiedy pan prezes Szarek odpowiada, że robi, pan niczym Casandra konkluduje: na Śląsku jest poczucie, że w walce z kłamstwami RAŚ na IPN liczyć nie można. Boże, co za tupet z arogancją i… niestety głęboką ignorancją, proszę pana! W rzeczywistości na Śląsku jest poczucie, że na oddział naszego śląskiego IPN można liczyć w każdej sprawie! To mówię panu ja, jeden z głównych twórców śląsko-zagłębiowskiej „Solidarności” w latach 1980-1981 i najdłużej ze Śląska więziony więzień polityczny w latach 1981-1984 oraz najbardziej wówczas niszczony przez reżim PRL, kiedy pan w majtkach po piaskownicy ganiał. Od ponad 6 lat prowadzę codzienną współpracę z oddziałem IPN w Katowicach i życzę, aby tak ona wyglądała w każdym innym oddziale IPN w kraju. Z wieloma historykami i innymi pracownikami oddziału IPN, w tym z uprzednim jak i obecnym jego dyrektorem, łączą mnie serdeczne i wręcz przyjacielskie więzy. Razem zrobiliśmy w tym czasie i ciągle robimy sporo, aby pielęgnować nasz patriotyzm i ogromny wkład naszego regionu we współczesną historię Polski, bez którego nie byłoby ani „Solidarności”, ani zlikwidowania komunistycznego panowania PRL, a więc również nie byłoby pana z dzisiejszym jego portalem i tygodnikiem. Dlatego frontalne pana oskarżenia wobec tych ludzi, jak i wobec oddziału IPN jako takiego, oparte na mętnej i nieuprawnionej interpretacji wydarzeń, jakie mają u nas miejsce, napawa mnie uczuciem głębokiego zniesmaczenia. Po rozmowie z panem Prezesem Szarkiem, przyzwoitość nakazywała, aby podobną rozmowę odbył pan z Dyrektorem rzekomo złego Oddziału IPN. Ale tego nie ma. Rozczarował mnie pan swoim pozornie słusznym jakobinizmem i frywolną nieodpowiedzialnością w publicznym ferowaniu tak nieodpowiedzialnych opinii, bez dania szansy wypowiedzi stronie przez pana oskarżanej. Pan robi dokładnie to samo, co robi RAŚ, tylko w innym kontekście. Mamy problem z jego antypolską działalnością, choć robi on też rzeczy słuszne, ale pański atak na nasz oddział IPN wcale nam nie pomaga w przeciwstawianiu się tej ich złej działalności. Wręcz przeciwnie, utrudnia ją. Pan zdaje się nie rozumie tutejszej rzeczywistości i nonszalancko wrzuca wszystko i wszystkich do jednego worka. Proszę więc pamiętać, że tu na Śląsku ludzie sami „umią sie posprzątać w izbie i nie potrzebują nikogo, kto w szczewikach bydzie im tam właził„. Niech pan nie włazi w buty komunistycznych władców PRL, którzy z Warszawy też mocno nam na Śląsku mieszali, o czym pamięć żyje nie tylko wśród działaczy RAŚ, ale wśród całej ludności.

W inne merytoryczne argumenty nie będę się wdawał, gdyż w cytowanym na wstępie wywiadzie robił to uczciwie pan Prezes IPN dr Jarosław Szarek, a po pana publikacji zrobił to w liście do pana Dyrektor oddziału IPN w Katowicach, dr Andrzej Sznajder. Mój niniejszy list publikuję w dniu uroczystych wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy placu Księdza Emila Szramka w Katowicach, najpierw odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, potem miało miejsce wprowadzenie kompanii honorowej Wojska Polskiego i sztandarów oraz powitanie gości. Następnie odbyła się Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, po niej był Apel Pamięci i salwa honorowa przed kościołem, a uroczystości zakończyło spotkanie młodzieży z Kombatantami (przy żołnierskiej grochówce). Uroczystości odbyły się pod patronatem Wojewody i Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice, Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach oraz Proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Dowódcy 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Jak może pan redaktor zauważył, uroczystościom nie towarzyszył nawet cień RAŚ, ale jednym z ich patronów był Dyrektor oplutego przez pana oddziału IPN. Na czyje zlecenie pan to robi?

Andrzej Rozpłochowski
Katowice, 24 luty 2017 r.
Do wiadomości: red. Michał Karnowski oraz portal wpolityce.pl, Prezes IPN dr Jarosław Szarek,
Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, media i opinia publiczna.

fot. Krakowski Klub Wtorkowy

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Andrzej Rozpłochowski: Redaktor Karnowski na wojnie ze śląskim IPN-em ■ została wyłączona