■■ Polska ma status uczestnika G20 ■

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 18 marca 2017

„W uznaniu naszego dorobku, naszej siły gospodarczej został Polsce przyznany status państwa, które jest uczestnikiem spotkania G20” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Baden-Baden.

Według Morawieckiego, to że Polska została zaproszona do Baden-Baden jest bardzo ważnym sygnałem dla całego świata, że nasz kraj liczy się, nasza gospodarka jest stabilna, a nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie.

Jest niezwykle ważne, że mamy taki status, jaki dzisiaj w uznaniu naszego dorobku, naszej siły gospodarczej został Polsce przyznany, czyli status państwa, które jest uczestnikiem (spotkania G20) – powiedział wicepremier.

Morawiecki dodał, że na G20 w niemieckim Baden-Baden spotyka się z ministrami finansów wielu krajów oraz szefami banków centralnych. To pokazuje, że warto oczywiście być tutaj – mówił. Wyjaśnił, że tu toczą się ważne rozmowy, które dotyczą też Polski, całej architektury finansowej świata.

Zaznaczył, że podczas spotkań omawiana jest też kwestia „unikania opodatkowania i rozpoczęcia walki z rajami podatkowymi z nieuczciwym płaceniem podatków”.
Cieszy mnie, że te bogate kraje zaczęły o tym mówić, jako o czymś nie do końca normalnym. (…) Jeszcze kilka lat temu wszyscy mówili o rajach podatkowych, jakby były one prawdziwymi rajami. Dobrze wiedzieć, że droga do tych rajów podatkowych jest wybrukowana właściwie niedoinwestowanymi drogami w normalnych państwach – tłumaczył wicepremier.

Zwrócił uwagę na rolę wymiany informacji podatkowej, wymianę danych, rozmowy o tajemnicy bankowej, która – jego zdaniem – przestaje być już świętością, jak kiedyś. Co jest m.in. efektem międzynarodowego terroryzmu. W tym kontekście na pewno warto tutaj być, w tej elitarnej grupie G20 – dodał.

Według Morawieckiego Polska reprezentuje w Baden-Baden Europę środkową, której kraje mają podobne problemy jak my. We wszystkich tych krajach nie mamy wielkich korporacji międzynarodowych, które byłyby beneficjentami globalizacji. Globalizacja jest takim kierunkiem rozwoju gospodarczego, na którym najwięcej skorzystali jednak ci najbogatsi – wyjaśnił.

W związku z tym staramy się tutaj przedstawić nasze racje i pokazać, że ten „darwinizm podatkowy” to jest droga donikąd (…), i kontynuować te debaty i dyskusje z najważniejszymi ministrami finansów i szefami banków centralnych z całego świata – powiedział. Zaznaczył, że coraz więcej państw rozumie to stanowisko.

Przypomniał również słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała, że międzynarodowe korporacje nauczyły się nigdzie nie płacić podatków.

PAP, niezalezna.pl
fot. commons.wikimedia.org Bank BZ WBK

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Polska ma status uczestnika G20 ■ została wyłączona