■■ Szewach Weiss: Po wojnie część Żydów zamieniła się w katów w UB ■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 2 kwietnia 2017

O trudnej historii polsko-żydowskiej mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego i publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

Zdaniem Szewacha Weissa wielu Żydom nasz kraj kojarzy się przede wszystkim z miejscem, gdzie dokonał się Holokaust. Nie znają ani Polski przedwojennej, ani powojennej, bo pamiętają głównie o Zagładzie. – Dziś coraz więcej ludzi postrzega historię Żydów w Polsce jak dzieje Indian w Ameryce – kiedyś byli, ale ich zabili – dodaje.

Jak tłumaczy, Żydzi, którzy zostali w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej, zaczęli wyjeżdżać w latach 60. ubiegłego wieku. Innych wygnano po tzw. wydarzeniach marcowych z 1968 roku. Weiss stwierdza, że część Żydów po wojnie z ofiar zamieniła się w katów w UB. Podkreśla, że „to niesłychanie gorzka historia”, której nie da się opowiedzieć w wywiadzie.

– I czasami myślę sobie: „Może mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali?. A potem przypominam sobie, jak wielką tragedią była dla was wojna. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: „Czy mam prawo was krytykować?” – mówi.

Cały wywiad w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Szewach Weiss urodził się w 1935 r. w Borysławiu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną ukrywał się u Ukrainki Julii Lasotowej, potem u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali. Później pomagała im sąsiadka, Maria Potężna wraz z synem Tadeuszem. Prof. Weiss jest autorem kilkunastu książek. Od 2013 r. publikuje w tygodniku „Do Rzeczy”. W styczniu br. podczas wizyty w Jerozolimie prezydent Andrzej Duda uhonorował go najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Dziennik Gazeta Prawna, dorzeczy.pl
fot. Grzegorz Michałowski / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Szewach Weiss: Po wojnie część Żydów zamieniła się w katów w UB ■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: