■■ Polska geotermia – to unikat w skali świata! ■

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 8 kwietnia 2017

Profesor Jan Szyszko

„Polskie zasoby geotermalne są unikatowe w skali świata. Zasoby geotermalne według szkoły prof. Juliusza Sokołowskiego przewyższają kilkadziesiąt razy nasze potrzeby ciepłownicze. Równocześnie geotermia jest tym odnawialnym źródłem energii, które jest nieinwazyjne w układ przyrodniczy, bo go prawdę powiedziawszy nie widać. Z drugiej strony jest stabilne – obojętnie czy jest zimno, czy jest ciepło, czy wiatr wieje, czy pada deszcz – cały czas można odkręcić kurek i pozyskiwać ciepłą wodę”

– powiedział na antenie Telewizji Trwam prof. Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Beaty Szydło.

Szyszko przypomniał, że za czasów PO-PSL robiono wielkie trudności toruńskiej fundacji Lux veritatis, chcącej rozwijać ekologiczną energię geotermalną.

„Daliśmy koncesję, rozpoczęto nawet budowę, ale wtedy rząd PO-PSL zerwał tę umowę i z tego, co wiem, fundacja Lux Veritatis została wówczas postawiona w bardzo trudnej sytuacji, dlatego że budowa została rozpoczęta, natomiast nie było pieniędzy”

– mówił Szyszko.

„Dzięki wsparciu, dzięki społeczeństwu udało się ten otwór badawczy uruchomić. Jest to jeden z większych rekordów, dlatego że potencjalnie z jednego otworu można pozyskiwać ponad 1000 ton wody o temperaturze powyżej 60 st. Celsjusza na godzinę”

– dodawał.

radiomaryja.pl, fronda.pl
fot. MEDIA WNET, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edytowane

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Polska geotermia – to unikat w skali świata! ■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: