■■ ZMIENIĆ KONSTYTUCJĘ ! ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 2 Maj 2017

Postkomunistyczna ustawa zasadnicza do śmietnika!

Obowiązująca postkomunistyczna konstytucja ukończyła dziś 20 lat. O niedoskonałości ustawy zasadniczej tworzonej pod okiem Aleksandra Kwaśniewskiego mówi większość partii politycznych w Polsce, widząc w niej źródło problemów i konfliktów politycznych w kraju. Czas na nową ustawę zasadniczą – pisze dziś „Gazeta Polska Codziennie”.

Obecna konstytucja to efekt porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole. Zgromadzenie konstytucyjne odbywało się z udziałem takich osób jak Aleksander Kwaśniewski czy Stanisław Ciosek. Ta ustawa zasadnicza nie uwzględnia głosu społeczeństwa obywatelskiego, środowisk katolickich – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prof. Krystyna Pawłowicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jej zdaniem jednym z większych mankamentów konstytucji z 1997 r. jest to, że nie odcina się ona w sposób jednoznaczny od PRL.

Dzisiaj widać, jak tego brakuje. Cały problem sądownictwa. SLD, które broni UB-eków, twierdząc, że ci dobrze zasłużyli się Polsce. Nikt nie ma wstydu

– mówi prof. Pawłowicz.

Zdaniem polityk PiS nad konstytucją z 1997 r. nie odbyła się żadna poważna debata, a Polacy, głosując, byli nieświadomi np. zapisu art. 90, który mówi o tym, że państwo może przekazać organizacji międzynarodowej część kompetencji.

To sprawiło, że dzisiaj Sejm nie sprawuje zwierzchniej władzy w Polsce. Dziś przy uchwalaniu ustaw trzeba najpierw ustalić, czy są one zgodne z prawem UE. Chcemy zbudować most. Musimy pytać. Chcemy odbudować huty i stocznie. Musimy pytać. Chcemy wyciąć drzewa. Musimy pytać. Dodatkowo wyszło, że jest wiele instytucji ustrojowych, których funkcjonowanie trzeba doprecyzować

– mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prof. Pawłowicz.

„Gazeta Polska Codziennie”, niezalezna.pl
fot. Fotomag / Gazeta Polska

Reklama

Możliwość komentowania ■■ ZMIENIĆ KONSTYTUCJĘ ! ■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: