■■ Sławomir Cenckiewicz: jest związek między wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a odwołaniem rządu Olszewskiego ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 8 czerwca 2017

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku odwołano rząd premiera Jana Olszewskiego. Wcześniej Sejm przegłosował uchwałę, zobowiązującą ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do upublicznienia nazwisk urzędników państwowych, w tym posłów, którzy współpracowali ze służbami PRL. Wśród nich był ówczesny prezydent Lech Wałęsa. O kulisach „nocnej zmiany” mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Ujawnienie listy tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL Odwołanie rządu Jana Olszewskiego n/z L/P Romuald Szeremietiew , Antoni Macierewicz , premier Jan Olszewski , Andrzej Olechowski , Jerzy Eysymont , Jerzy Kropiwnicki. 04.06.1992. Warszawa Sejm

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, trzy powody zdecydowały o odwołaniu rządu Jana Olszewskiego. Pierwszym była kwestia pronatowskiego kierunku geostrategicznego. Drugim – ułożenie podmiotowych relacji z Federacją Rosyjską, a trzecim kwestia lustracji. Jak podkreślił prof. Cenckiewicz, wszystkie były ze sobą ściśle powiązane. – W przypadku pierwszego powodu, można wspomnieć o tym, że rząd Olszewskiego, który sformułował już na samym początku koncepcję drogi wstąpienia do NATO, natrafił na kontrkoncepcję, sformułowaną przez Jerzego Milewskiego, czyli NATO-bis – wyjaśniał.

Przypomniał także wyjazd Lecha Wałęsy do Moskwy 21 maja 1992 roku, w sprawie traktatu polsko-rosyjskiego. – 22 maja chciał podpisać traktat z załącznikiem szkodliwym dla Polski, formującym rosyjskie zapotrzebowanie na zainstalowanie na terenie byłych baz sowieckich w Polsce spółek rosyjskich, agend rosyjskiego wywiadu – mówił.

Prof. Cenckiewicz podkreślił, że jeszcze w marcu szef kontrwywiadu UOP przekazał na ręce ministrów Naimskiego i Macierewicza notatkę o tym, że Rosjanie dysponują materiałami agenturalnymi, kompromitującymi Wałęsę i mogą użyć ich w trakcie negocjacji traktatowych. – Jest ścisły związek miedzy wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a ideą odwołania rządu. Po powrocie, 23 maja prezydent wysłał list do marszałka Sejmu, w którym napisał, że wycofuje swoje poparcie dla rządu Olszewskiego – wyjaśnił.

Gość dodał, że Lech Wałęsa jest „pewnym parawanem, za którym kryły się różne osoby”. – Jako pewien szyld, ale też człowiek uwikłany w swoją agenturalność, której się strasznie bał i z którą sobie nie radził – ocenił. Jak zaznaczył Sławomir Cenckiewicz, tuż po obaleniu rządu, 6 lub 7 czerwca 1992 roku Lech Wałęsa po raz pierwszy zażądał wglądu do materiałów na temat swojej agenturalnej przeszłości.

W rozmowie także o tzw. komisji Michnika i wolnomularstwie.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24 • polskieradio.pl
fot. Tomasz Wierzejski / FOTONOVA

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Sławomir Cenckiewicz: jest związek między wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a odwołaniem rządu Olszewskiego ■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: